Blackburn ma bardzo długą i ciekawą historię, więc postaram się ją pokrótce przedstawić a mam nadzieję że wszyscy dopiszemy jej ciąg dalszy oraz rozwiniemy co ciekawsze wątki.

Miasto leży nad rzeką Blakewater i pierwsze wzmianki pochodzą już z czasów Saxonów i Vikingów a mówią one o mieście na północnym wschodzie Lancashire przy Rzymskiej drodze z Manchesteru do Ribchester, znanym jako Blackburn Hundred.

W 1086 roku w Dmedays book pojawia się wzmianka o parafii St. Marys i kościele datowanym na 596 rok, dlatego w 1996 roku świętowano 1400 lat chrześcijaństwa na tym terenie. Obecny kościół został poświęcony w 1826 roku i w 1926 roku stał się katedrą nowo utworzonej Diecezji Blackburn Kościoła anglikańskiego. Od 1509 roku pomieszczenia starego kościoła służyły za klasy dla szkoły, która nazywa się obecnie Queen Elizabeths Grammar School i w 1886 roku została przeniesiona na obecne miejsce tj. West Park Road.

Swój rozwój miasto głównie zawdzięcza Rewolucji Przemysłowej. Jeszcze w 1750 roku Blackburn było małym miasteczkiem a w ciągu 100 lat zwiększyło swoją populację 10-krotnie. Sprowadzana z Ameryki bawełna stała się głównym materiałem przemysłu tekstylnego powodując, iż pod koniec XIX wieku Blackburn stało się światową stolicą w dziedzinie tkactwa .

Oddany do użytku w 1816 roku kanał Leeds-Liverpool oraz kolej w 1846 roku spowodowały jeszcze szybszy rozwój miasta jak i przemysłu.

W 1851 roku utworzono Urząd Miejski, który zajmował się ulepszaniem warunków życia ludności miejskiej. Zbudowano kanalizację, cmentarz miejski, akwedukt oraz wiele budynków użyteczności publicznej min. Town Hall, Muzeum, Collage, Cotton Exchange.
XX wiek przyniósł duże zmiany spowodowane stopniowym załamywaniem się przemysłu tekstylnego a coraz większego znaczenia nabierały inne gałęzie jak elektronika czy inżynieria. W tym czasie kanał został przekształcony na użytek turystyczny.

Po II Wojnie Światowej do Blackburn przybyła znaczna ilość Polskich i Ukraińskich uchodźców i żołnierzy a w ostatnich 30 latach znacznie powiększa się populacja osób pochodzenia Pakistańskiego i Hinduskiego.

W 1974 roku w wyniku reorganizacji włączono do Gminy Blackburn – Darwen i okoliczne wsie a od 1998 roku Blackburn i Darwen otrzymały niezależność od okręgu Lancashire, co powoduje iż same zarządzają i są odpowiedzialne za wszystko co dzieje się na ich terenie. Cały czas ulepszane jest centrum miasta poprzez wyburzanie starych budynków a w ich miejsce powstaje nowe Shopping Centre, nowy market i zespół budowlany wokół Katedry.

Ostatnie 4 lata to także gwałtowny napływ obywateli nowych krajów Unii Europejskiej z czego największy procent stanowią Polacy i szacuje się iż jest nas na terenie gminy około 5 tysięcy na ogólną 140 tysięczną populację miast.
Od 1875 roku miasto posiada klub piłkarski Blackburn Rovers, który jako pierwszy w historii w 1883 roku wygrał Puchar Anglii. W sumie wygrywał 6-krotnie oraz 3 razy był mistrzem Premier League, ostatnio w 1995 roku po 81 latach przerwy. W chwili obecnej plasuje się w czołówce ligi.

Katedra w Blackburn