2020-09-20, 25. Niedziela zwykła

Mt 20,1?16a
Jezus opowiedział swoim uczniom tę przypowieść: „Królestwo niebieskie podobne jest do gospodarza, który wyszedł wczesnym rankiem, aby nająć robotników do swej winnicy. Umówił się z robotnikami o denara za dzień i posłał ich do winnicy. Gdy wyszedł około godziny trzeciej, zobaczył innych, stojących na rynku bezczynnie, i rzekł do nich: »Idźcie i wy do mojej winnicy, a co będzie słuszne, dam wam«. Oni poszli. Wyszedłszy ponownie około godziny szóstej i dziewiątej, tak samo uczynił. Gdy wyszedł około godziny jedenastej, spotkał innych sto­jących i zapytał ich: »Czemu tu stoicie cały dzień bezczynnie?«. Odpowiedzieli mu: »Bo nas nikt nie najął«. Rzekł im: »Idźcie i wy do winnicy«. A gdy nadszedł wieczór, rzekł właściciel winnicy do swego rządcy: »Zwołaj robotników i wypłać im należność, począwszy od ostatnich aż do pierwszych«. Przyszli najęci około jede­nastej godziny i otrzymali po denarze. Gdy więc przyszli pierw­si, myśleli, że więcej dostaną; lecz i oni otrzymali po denarze.
Wziąwszy go, szemrali przeciw gospodarzowi, mówiąc: »Ci ostatni jedną godzinę pracowali, a zrównałeś ich z nami, któ­rzyśmy znosili ciężar dnia i spiekoty«. Na to odrzekł jednemu z nich: »Przyjacielu, nie czynię ci krzywdy; czy nie o denara umówiłeś się ze mną? Weź, co twoje, i odejdź. Chcę też i temu ostatniemu dać tak samo jak tobie. Czy mi nie wolno uczynić ze swoim, co chcę? Czy na to złym okiem patrzysz, że ja jestem dobry«. Tak ostatni będą pierwszymi, a pierwsi ostatnimi".

Duszpasterz

Proboszczem naszej parafii jest ks. Robert Pytel

Krótki życiorys Ks. Robert , syn Henryka i Janiny z domu Tydek urodził sie 25.08.1967 w Starachowicach. Uczęszczał do szkoły podstawowej nr.3 im Władysława Broniewskiego w Starachowicach. Tam też stawiał swoje pierwsze kroki w parafii św Trójcy, służąc Panu Bogu jako ministrant. Był nim aż do matury w II Liceum Ogólnokształcącym. Ma dwie siostry Izabellę i Monikę.

Wykształcenie: 1973-1982 Szkoła Podstawowa nr3 im. Władysława Broniewskiego w Starachowicach 1978-1982 Szkoła Muzyczna w Starachowicach – akordeon 1982-1986 Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica- profil ogólny 1986-1992 Wyższe Seminarium Duchowne w Sandomierzu i Radomiu 1997-1999 Papieska Akademia Teologiczna w Krakowie – studia magisterskie – teologia dogmatyczna Papieska Akademia Teologiczna w Krakowie – studia dyplomowe – homiletyka Uniwersytet Jagielloński – Filologia Polska – retoryka 1999 – tytuł magistra teologii na Papieskiej Akademii w Krakowie 2000 – tytuł licencjata teologii na Papieskiej Akademii w Krakowie 1999-2001 studia doktoranckie na Papieskiej Akademii w Krakowie – teologia dogmatyczna „Maryja jako Pośredniczka w dziele zbawienia na podstawie nauczania Ojca Św. Jana Pawła II”

Praca : 1992-1994 – Parafia rzymskokatolicka w Drzewicy św. Łukasza 1994-1999 – Parafia rzymskokatolicka w Skarżysku- Kamienna św. Brata Alberta 1999-2004 – Parafia rzymskokatolicka w Radomiu, św. Teresy od Dzieciątka Jezus 2004-2007 – Sanktuarium Królowej Różańca Świętego w Wysokim Kole k / Puław

Pełnione obowiązki: 1992-1994 – katechety w szkole podstawowej i średniej w Drzewicy – kapelana młodzieży , Odnowy w Duchu Świętym, Kół Żywego Różańca – duszpasterstwo pielgrzymkowe 1994- 1999 – katechety w szkole średniej – opiekuna Straży Honorowej Serca Jezusowego – opiekuna Kół Żywego Różańca – opiekuna Krucjaty Wyzwolenia Człowieka – opiekuna Zespołu Charytatywnego – opiekuna Koła Misyjnego – kapelana szpitala 1999 -2004 – opiekuna Grup Neokatechumenalnych – opiekuna i moderatora diecezjalnego Kół Żywego Różańca – katechety w szkole podstawowej integracyjnej dzieci z wadami słuchu i ruchu 2004 – 2007 -wikariusz i administrator Sanktuarium Królowej Różańca Świętego w Wysokim Kole kolo Puław 2007 – delegowany do pracy w Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii – Blackburn