Czwartek 2020-04-09, Wielki Czwartek

J 13,1-15
Było to przed Świętem Paschy. Jezus widząc, że nadeszła Jego godzina przejścia z tego świata do Ojca, umiłowawszy swoich na świecie, do końca ich umiłował. W czasie wieczerzy, gdy diabeł już nakłonił serce Judasza Iskarioty, syna Szymona, aby Go wydać, widząc, że Ojciec dał Mu wszystko w ręce oraz że od Boga wyszedł i do Boga idzie, wstał od wieczerzy i złożył szaty. A wziąwszy prześcieradło, nim się przepasał. Potem nalał wody do miednicy. I zaczął umywać uczniom nogi i ocierać prześcieradłem, którym był przepasany. Podszedł więc do Szymona Piotra, a on rzekł do Niego: „Panie, Ty chcesz mi umyć nogi?” Jezus mu odpowiedział: „Tego, co Ja czynię, ty teraz nie rozumiesz, ale później to będziesz wiedział”. Rzekł do Niego Piotr: „Nie, nigdy mi nie będziesz nóg umywał”. Odpowiedział mu Jezus: „Jeśli cię nie umyję, nie będziesz miał udziału ze Mną». Rzekł do Niego Szymon Piotr: «Panie, nie tylko nogi moje, ale i ręce, i głowę”. Powiedział do niego Jezus: „Wykąpany potrzebuje tylko nogi sobie umyć, bo cały jest czysty. I wy jesteście czyści, ale nie wszyscy”. Wiedział bowiem, kto Go wyda, dlatego powiedział: „Nie wszyscy jesteście czyści”. A kiedy im umył nogi, przywdział szaty, i gdy znów zajął miejsce przy stole, rzekł do nich: „Czy rozumiecie, co wam uczyniłem? Wy Mnie nazywacie «Nauczycielem» i «Panem» i dobrze mówicie, bo nim jestem. Jeżeli więc Ja, Pan i Nauczyciel, umyłem wam nogi, to i wyście powinni sobie nawzajem umywać nogi. Dałem wam bowiem przykład, abyście i wy tak czynili, jak Ja wam uczyniłem”.

Duszpasterz

Proboszczem naszej parafii jest ks. Robert Pytel

Krótki życiorys Ks. Robert , syn Henryka i Janiny z domu Tydek urodził sie 25.08.1967 w Starachowicach. Uczęszczał do szkoły podstawowej nr.3 im Władysława Broniewskiego w Starachowicach. Tam też stawiał swoje pierwsze kroki w parafii św Trójcy, służąc Panu Bogu jako ministrant. Był nim aż do matury w II Liceum Ogólnokształcącym. Ma dwie siostry Izabellę i Monikę.

Wykształcenie: 1973-1982 Szkoła Podstawowa nr3 im. Władysława Broniewskiego w Starachowicach 1978-1982 Szkoła Muzyczna w Starachowicach – akordeon 1982-1986 Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica- profil ogólny 1986-1992 Wyższe Seminarium Duchowne w Sandomierzu i Radomiu 1997-1999 Papieska Akademia Teologiczna w Krakowie – studia magisterskie – teologia dogmatyczna Papieska Akademia Teologiczna w Krakowie – studia dyplomowe – homiletyka Uniwersytet Jagielloński – Filologia Polska – retoryka 1999 – tytuł magistra teologii na Papieskiej Akademii w Krakowie 2000 – tytuł licencjata teologii na Papieskiej Akademii w Krakowie 1999-2001 studia doktoranckie na Papieskiej Akademii w Krakowie – teologia dogmatyczna „Maryja jako Pośredniczka w dziele zbawienia na podstawie nauczania Ojca Św. Jana Pawła II”

Praca : 1992-1994 – Parafia rzymskokatolicka w Drzewicy św. Łukasza 1994-1999 – Parafia rzymskokatolicka w Skarżysku- Kamienna św. Brata Alberta 1999-2004 – Parafia rzymskokatolicka w Radomiu, św. Teresy od Dzieciątka Jezus 2004-2007 – Sanktuarium Królowej Różańca Świętego w Wysokim Kole k / Puław

Pełnione obowiązki: 1992-1994 – katechety w szkole podstawowej i średniej w Drzewicy – kapelana młodzieży , Odnowy w Duchu Świętym, Kół Żywego Różańca – duszpasterstwo pielgrzymkowe 1994- 1999 – katechety w szkole średniej – opiekuna Straży Honorowej Serca Jezusowego – opiekuna Kół Żywego Różańca – opiekuna Krucjaty Wyzwolenia Człowieka – opiekuna Zespołu Charytatywnego – opiekuna Koła Misyjnego – kapelana szpitala 1999 -2004 – opiekuna Grup Neokatechumenalnych – opiekuna i moderatora diecezjalnego Kół Żywego Różańca – katechety w szkole podstawowej integracyjnej dzieci z wadami słuchu i ruchu 2004 – 2007 -wikariusz i administrator Sanktuarium Królowej Różańca Świętego w Wysokim Kole kolo Puław 2007 – delegowany do pracy w Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii – Blackburn