Środa 2019-11-20, WSPOMNIENIE ŚW. RAFAŁA KALINOWSKIEGO, KAPŁANA

Łk 19,11-28
Jezus opowiedział przypowieść, dlatego że był blisko Jerozolimy, a oni myśleli, że królestwo Boże zaraz się zjawi. Mówił więc: „Pewien człowiek szlachetnego rodu udał się w kraj daleki, aby uzyskać dla siebie godność królewską i wrócić. Przywołał więc dziesięciu sług swoich, dał im dziesięć min i rzekł do nich: «Zarabiajcie nimi, aż wrócę». Ale jego współobywatele nienawidzili go i wysłali za nim poselstwo z oświadczeniem: «Nie chcemy, żeby ten królował nad nami». Gdy po otrzymaniu godności królewskiej wrócił, kazał przywołać do siebie te sługi, którym dal pieniądze, aby się dowiedzieć, co każdy zyskał. Stawił się więc pierwszy i rzekł: «Panie, twoja mina przysporzyła dziesięć min». Odpowiedział mu: «Dobrze, sługo dobry; ponieważ w drobnej rzeczy okazałeś się wierny, sprawuj władzę nad dziesięciu miastami». Także drugi przyszedł i rzekł: «Panie, twoja mina przyniosła pięć min». Temu też powiedział: «I ty miej władzę nad pięciu miastami». Następny przyszedł i rzekł: «Panie, tu jest twoja mina, którą trzymałem zawiniętą w chustce. Lękałem się bowiem ciebie, bo jesteś człowiekiem surowym: chcesz brać, czegoś nie położył, i żąć, czegoś nie posiał». Odpowiedział mu: «Według słów twoich sądzę cię, zły sługo. Wiedziałeś, że jestem człowiekiem surowym: chcę brać, gdzie nie położyłem, i żąć, gdziem nie posiał. Czemu więc nie dałeś moich pieniędzy do banku? A ja po powrocie byłbym je z zyskiem odebrał». Do obecnych zaś rzekł: «Odbierzcie mu minę i dajcie temu, który ma dziesięć min». Odpowiedzieli mu: «Panie, ma już dziesięć min». Powiadam wam: «Każdemu, kto ma, będzie dodane; a temu, kto nie ma, zabiorą nawet to, co ma. Tych zaś przeciwników moich, którzy nie chcieli, żebym panował nad nimi, przyprowadźcie tu i pościnajcie w moich oczach»”. Po tych słowach ruszył na przedzie zdążając do Jerozolimy.

17 Listopad 2019r. XXXIII Niedziela Zwykła

1. Nie muszą to być od razu straszne zjawiska i wielkie znaki na niebie, ale czujemy się czasem, jakby nasz świat się zachwiał i uciekł nam spod nóg. To, co miało być trwałe, okazało się kruche, to, w czym pokładaliśmy nadzieję, boleśnie nas zawiodło. Nie wszystko można kupić i nie zawsze wystarcza nasza zaradność i inteligencja. Wiara jest poszukiwaniem prawdziwej trwałości. Jest wytrwałym dążeniem, do Tego, który Trwa.

2. „Miłość chrześcijańska znajduje w ubogich swoje potwierdzenie” - wskazał papież Franciszek w orędziu na przeżywany dziś - III Światowy Dzień Ubogich, który jest obchodzony pod hasłem: "Ufność nieszczęśliwych nigdy ich nie zawiedzie".

3. Dziś o godzinie 15.00 w kaplicy - Godzina Miłosierdzia. Serdecznie zapraszamy z Kołem Koronkowym do wspólnej modlitwy.

4. Obchodzimy w dzisiejszą niedzielę również - Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych połączony z modlitwą za tych, którzy zginęli na drogach oraz za tych, którzy zostali poszkodowani - ciężko ranni, tracąc z tego powodu zdrowie i dorobek życia!

5. W tym tygodniu wspominamy; w poniedziałek- bł. Karoliny Kózkównę, we wtorek - bł. Salomeę, w środę – św. Rafała Kalinowskiego, w czwartek – Ofiarowanie N. M. Panny, a w piątek - św. Cecylii.

6. Z racji wspomnienia św. Cecylii patronki śpiewu i muzyki kościelnej, bardzo dziękuje Małgorzacie i Andrzejowi za prowadzenie śpiewu i pomoc w modlitwie.

7. W każdy czwartek o godz. 21.00 – Apel Jasnogórski. Serdecznie zapraszamy do wspólnej modlitwy. Intencje do modlitwy apelowej możemy wrzucać do skrzynki wystawionej przed kaplicą.

8. Dziękuję za wszystkie przekazane różańce które prześlemy do Ugandy jako nasz dar serca.

9. W Nelson przed Mszą św. o godzinie 13.00, odmawiamy różaniec. Zapraszamy osoby chętne do pomocy w liturgii w Nelson i Accrington przy czytaniu komentarzy i lekcji mszalnych. W sprawie pomocy w sprzątaniu i liturgii proszę o kontaktowanie się z Marcinem 07561479498. W Nelson po Mszy św. w każdą czwartą niedzielę miesiąca spotkanie dla wszystkich chętnych „Kwadransik na kawę” w pomieszczeniu socjalnym obok kościoła.

10. Jak co roku organizacja Polska Niepodległa Lancashire – organizuje akcję zbierania darów dla Polaków mieszkających na Kresach, „Polacy dla Kresów”. Dary (produkty spożywcze o dłuższej przydatności) możemy składać do 8 grudnia w naszym katolickim ośrodku. Bóg zapłać wszystkim za pomoc i poparcie tej akcji charytatywnej.

11. Bóg zapłać za wszelkie ofiary. Taca z Uroczystości Wszystkich Świętych i niedzieli – 10 listopada 2019r.; z kaplicy- £, z kościoła św. Anny - pierwsza kolekta - £129,53, druga kolekta - £98,60, z Nelson- £113,90, z Gift Aid - £100.

12. Zachęcam do czytania Gościa Niedzielnego - który dociera do nas w stałej prenumeracie. W nowym numerze między innymi; „Realizm wiary” – do czego zapraszana nas papież w tegorocznym orędziu na Dzień Ubogich, „Drugie życie” - O wychodzeniu z nieczystości, rozbrajaniu zła i dawaniu szczęścia opowiadają nowożeńcy Gabriela i Adam. Czy „Godny koniec życia” – o deklaracji na temat końca życia, wypowiadającej się jednoznacznie przeciwko eutanazji i za promocją terapii paliatywnej.

13. Wszystkim parafianom obchodzącym w tym tygodniu urodziny, imieniny i inne jubileusze składamy najserdeczniejsze życzenia zdrowia, Bożego błogosławieństwa i opieki naszej patronki.