2020-09-20, 25. Niedziela zwykła

Mt 20,1?16a
Jezus opowiedział swoim uczniom tę przypowieść: „Królestwo niebieskie podobne jest do gospodarza, który wyszedł wczesnym rankiem, aby nająć robotników do swej winnicy. Umówił się z robotnikami o denara za dzień i posłał ich do winnicy. Gdy wyszedł około godziny trzeciej, zobaczył innych, stojących na rynku bezczynnie, i rzekł do nich: »Idźcie i wy do mojej winnicy, a co będzie słuszne, dam wam«. Oni poszli. Wyszedłszy ponownie około godziny szóstej i dziewiątej, tak samo uczynił. Gdy wyszedł około godziny jedenastej, spotkał innych sto­jących i zapytał ich: »Czemu tu stoicie cały dzień bezczynnie?«. Odpowiedzieli mu: »Bo nas nikt nie najął«. Rzekł im: »Idźcie i wy do winnicy«. A gdy nadszedł wieczór, rzekł właściciel winnicy do swego rządcy: »Zwołaj robotników i wypłać im należność, począwszy od ostatnich aż do pierwszych«. Przyszli najęci około jede­nastej godziny i otrzymali po denarze. Gdy więc przyszli pierw­si, myśleli, że więcej dostaną; lecz i oni otrzymali po denarze.
Wziąwszy go, szemrali przeciw gospodarzowi, mówiąc: »Ci ostatni jedną godzinę pracowali, a zrównałeś ich z nami, któ­rzyśmy znosili ciężar dnia i spiekoty«. Na to odrzekł jednemu z nich: »Przyjacielu, nie czynię ci krzywdy; czy nie o denara umówiłeś się ze mną? Weź, co twoje, i odejdź. Chcę też i temu ostatniemu dać tak samo jak tobie. Czy mi nie wolno uczynić ze swoim, co chcę? Czy na to złym okiem patrzysz, że ja jestem dobry«. Tak ostatni będą pierwszymi, a pierwsi ostatnimi".

Relikwie W Naszej Parafii

Nasza parafia może się poszczycić wsparciem i orędownictwem Błogosławionych i Świętych kościoła, których relikwie znajdują się w naszej kaplicy.

Relikwie (łac. Reliquiae – szczątki) w Kościele Katolickim podzielone są na trzy stopnie:

• Pierwszy Najwyższy Stopnień to relikwie będące częścią ciała samego Błogosławionego lub Świętego. Najczęściej jest to fragment układu kostnego lub inna część ciała które nie uległo rozkładowi.
  • Drugi Stopień relikwii to przedmioty z którymi Święty miał styczność za życia. Mogą to być ubrania, lub inne przedmioty codziennego użytku.
  • Trzeci stopnień relikwii to przedmioty którymi Błogosławiony lub Święty został dotknięty już po swojej śmierci np, podczas ekshumacji.

• św. Ojciec Pio - pierwszego stopnia przyznane 14 stycznia 2014 r.
  • św. Jan Paweł II - pierwszego stopnia przyznane 27 kwietnia 2014r.
  • św. Siostra Faustyna - pierwszego stopnia przyznane 17 marca 2016r.
  • św. Matka Teresa z Kalkuty - pierwszego stopnia przyznane 5 września 2016r.
  • bł. Józefina od Jezusa Ukrzyżowanego  - pierwszego stopnia przyznane 14 październik 2017 r.

W chwili obecnej nasza parafia oczekuje na relikwie Ojca Maksymiliana.