Czwartek 2020-04-09, Wielki Czwartek

J 13,1-15
Było to przed Świętem Paschy. Jezus widząc, że nadeszła Jego godzina przejścia z tego świata do Ojca, umiłowawszy swoich na świecie, do końca ich umiłował. W czasie wieczerzy, gdy diabeł już nakłonił serce Judasza Iskarioty, syna Szymona, aby Go wydać, widząc, że Ojciec dał Mu wszystko w ręce oraz że od Boga wyszedł i do Boga idzie, wstał od wieczerzy i złożył szaty. A wziąwszy prześcieradło, nim się przepasał. Potem nalał wody do miednicy. I zaczął umywać uczniom nogi i ocierać prześcieradłem, którym był przepasany. Podszedł więc do Szymona Piotra, a on rzekł do Niego: „Panie, Ty chcesz mi umyć nogi?” Jezus mu odpowiedział: „Tego, co Ja czynię, ty teraz nie rozumiesz, ale później to będziesz wiedział”. Rzekł do Niego Piotr: „Nie, nigdy mi nie będziesz nóg umywał”. Odpowiedział mu Jezus: „Jeśli cię nie umyję, nie będziesz miał udziału ze Mną». Rzekł do Niego Szymon Piotr: «Panie, nie tylko nogi moje, ale i ręce, i głowę”. Powiedział do niego Jezus: „Wykąpany potrzebuje tylko nogi sobie umyć, bo cały jest czysty. I wy jesteście czyści, ale nie wszyscy”. Wiedział bowiem, kto Go wyda, dlatego powiedział: „Nie wszyscy jesteście czyści”. A kiedy im umył nogi, przywdział szaty, i gdy znów zajął miejsce przy stole, rzekł do nich: „Czy rozumiecie, co wam uczyniłem? Wy Mnie nazywacie «Nauczycielem» i «Panem» i dobrze mówicie, bo nim jestem. Jeżeli więc Ja, Pan i Nauczyciel, umyłem wam nogi, to i wyście powinni sobie nawzajem umywać nogi. Dałem wam bowiem przykład, abyście i wy tak czynili, jak Ja wam uczyniłem”.

68 Pielgrzymka Polonii w Wielkiej Brytanii do Holywell i Pantasaph (galeria)

68 Pielgrzymka Polonii w Wielkiej Brytanii do Holywell i Pantasaph pod hasłem : „W mocy Bożego Ducha; W 40. Rocznicę pierwszej pielgrzymki Św. Jana Pawła II do Polski” odbyła sie w tym roku 21 lipca.

Przewodniczył jej ks. bp Wiesław Lechowicz. Program modlitewny rozpoczął się od rozważania różańca, w odmawianie poszczególnych „Zdrowaś Mario…” włączali się pielgrzymi, podając swoje intencje. Była możliwość zanurzenia się w źródle św. Winfrydy, następnie droga krzyżowa a także okazja do skorzystania z sakramentu pokuty.

Polonijny Dzień w Holyweell i Pantasaph zakończył się Mszą świętą pod przewodnictwem ks. Biskupa.

Holywell zwane „Walijskim Lourdes” położone wysoko z rozległym widokiem na zatokę rzeki Dee, już od wieku VII słynie jako cudowne miejsce św. Winfrydy, która nieprzerwanie od 7 wieku jest czczona. Pod koniec XV wieku wokół źródła została zbudowana gotycka kaplica.

Miejsce to jest nazywane „Siódmym cudem Walii”.

Galeria zdjec z pielgrzymki