Czwartek 2020-07-09, Wspomnienie świętych męczenników Augustyna Zhao Rong, prezbitera, i Towarzyszy

Mt 10,7-15
Jezus powiedział do swoich apostołów: «Idźcie i głoście: Bliskie już jest królestwo niebieskie. Uzdrawiajcie chorych, wskrzeszajcie umarłych, oczyszczajcie trędowatych, wypędzajcie złe duchy. Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie. Nie zdobywajcie złota ani srebra, ani miedzi do swych trzosów. Nie bierzcie w drogę torby ani dwóch sukien, ani sandałów, ani laski. Wart jest bowiem robotnik swej strawy. A gdy przyjdziecie do jakiegoś miasta albo wsi, wywiedzcie się, kto tam jest godny, i u niego zatrzymajcie się, dopóki nie wyjdziecie. Wchodząc do domu, przywitajcie go pozdrowieniem. Jeśli dom na to zasługuje, niech zstąpi na niego pokój wasz; jeśli zaś nie zasługuje, niech pokój wasz powróci do was. A jeśliby was gdzieś nie chciano przyjąć i nie dano posłuchu słowom waszym, wychodząc z takiego domu albo miasta, strząśnijcie proch z nóg waszych! Zaprawdę, powiadam wam: Ziemi sodomskiej i gomorejskiej lżej będzie w dzień sądu niż temu miastu».

List Przewodniczącego i Zastępcy Przewodniczącego w imieniu Konferencji Biskupów

Drodzy Bracia i Siostry,

W odpowiedzi na pandemię koronawirusa wiele aspektów naszego życia musi podlegać zmianom. Dotyczy to również sposobów publicznego wyrażania naszej wiary. Jest oczywistym, że przestrzegając oficjalnych zaleceń lekarskich i ze względu na wzajemne bezpieczeństwo, ochronę życia i wsparcie narodowej służby zdrowia, w obecnym czasie nie wolno nam gromadzić się w kościołach, aby publicznie wyrażać nasz kult religijny. Zakaz ten zaczyna obowiązywać od piątku, 20 marca 2020 wieczorem do odwołania.

Kościoły pozostaną otwarte. Nie zamykamy kościołów. Kościoły będą miejscem skupiającym modlitwę, gdzie będzie można znaleźć pociechę i siłę. Odwiedzając nasze kościoły w tym czasie, przestrzegajmy z wielką uwagą zasad higieny i wskazówek dotyczących dystansu społecznego.

Celebracja Mszy św. będzie jednakże odbywała się bez udziału wiernych w dni powszednie i w niedziele.

W tych dniach będziemy współdzielić Najświętszą Ofiarę Jezusa, wiedząc że Msza św. jest odprawiana, poprzez duchowe współuczestnictwo we Mszy św., uczestnicząc w niej poprzez transmisję na żywo w internecie, modląc się w domach i przystępując do duchowej komunii świętej. To są sposoby, którymi będziemy uświęcać niedzielę i każdy dzień powszedni.

Pragniemy, aby każdy rozumiał, że w tych nadzwyczajnych okolicznościach, tak długo jak będzie to konieczne, obowiązek uczestnictwa we Mszy św. niedzielę i w inne dni świąteczne nakazane zostaje zniesiony. Jest to bez wątpienia zgodne z nauczaniem Kościoła (Katechizm Kościoła Katolickiego, 2181). Aktualna pandemia stanowi „usprawiedliwienie dla ważnego powodu” i nakaz ten nie obowiązuje w obecnym czasie.

Więcej szczegółów na temat sposobów modlitwy i sakramentów, które teraz będziemy podejmować można znaleźć w dokumencie załączonym na stronie internetowej Konferencji Biskupów (www.cbcew.org.uk). Biskup miejsca i proboszcz parafii dostarczy dalsze wsparcie, zachętę i informację na temat wspólnych modlitw w nadchodzących tygodniach.

Drugim ważnym aspektem tego trudnego czasu jest nasza wzajemna troska o bliźniego. Czyńmy to w różnoraki sposób: interesujmy się potrzebami naszych sąsiadów, zwłaszcza osób starszych i szczególnie narażonych; wspierajmy lokalne banki żywności; włączajmy się wolontariusze w inicjatywy organizacji charytatywnych; pozostawajmy we wzajemnych kontaktach za pomocą dostępnych środków komunikacji.

W tym czasie niepokoju i zagrożenia codzienny rytm modlitwy Kościoła będzie kontynuowany. Zachęcamy do włączenia się w modlitwę. Kontynuujmy i zwiększajmy nasze wysiłki, aby rozkwitała zwyczajnej wzajemna życzliwość i wsparcie. Stanówmy w tym względzie jedność, o co prosimy i za co dziękujemy.

Pan mym pasterzem,

Niczego mi nie braknie

Niech Nas Bóg błogosławi.

/-/                                                     /-/

Vincent Kardynał Nichols                     abp Malcolm McManhon OP