Czwartek 2020-04-09, Wielki Czwartek

J 13,1-15
Było to przed Świętem Paschy. Jezus widząc, że nadeszła Jego godzina przejścia z tego świata do Ojca, umiłowawszy swoich na świecie, do końca ich umiłował. W czasie wieczerzy, gdy diabeł już nakłonił serce Judasza Iskarioty, syna Szymona, aby Go wydać, widząc, że Ojciec dał Mu wszystko w ręce oraz że od Boga wyszedł i do Boga idzie, wstał od wieczerzy i złożył szaty. A wziąwszy prześcieradło, nim się przepasał. Potem nalał wody do miednicy. I zaczął umywać uczniom nogi i ocierać prześcieradłem, którym był przepasany. Podszedł więc do Szymona Piotra, a on rzekł do Niego: „Panie, Ty chcesz mi umyć nogi?” Jezus mu odpowiedział: „Tego, co Ja czynię, ty teraz nie rozumiesz, ale później to będziesz wiedział”. Rzekł do Niego Piotr: „Nie, nigdy mi nie będziesz nóg umywał”. Odpowiedział mu Jezus: „Jeśli cię nie umyję, nie będziesz miał udziału ze Mną». Rzekł do Niego Szymon Piotr: «Panie, nie tylko nogi moje, ale i ręce, i głowę”. Powiedział do niego Jezus: „Wykąpany potrzebuje tylko nogi sobie umyć, bo cały jest czysty. I wy jesteście czyści, ale nie wszyscy”. Wiedział bowiem, kto Go wyda, dlatego powiedział: „Nie wszyscy jesteście czyści”. A kiedy im umył nogi, przywdział szaty, i gdy znów zajął miejsce przy stole, rzekł do nich: „Czy rozumiecie, co wam uczyniłem? Wy Mnie nazywacie «Nauczycielem» i «Panem» i dobrze mówicie, bo nim jestem. Jeżeli więc Ja, Pan i Nauczyciel, umyłem wam nogi, to i wyście powinni sobie nawzajem umywać nogi. Dałem wam bowiem przykład, abyście i wy tak czynili, jak Ja wam uczyniłem”.

List Rektora Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii

L.dz. 155 / 2020

Tarnowskie Góry, dnia 18 marca 2020 roku.

Drodzy Bracia i Siostry,

Od dwóch miesięcy świat wytęża swoje siły, by zwalczyć zagrażającą obywatelom wszystkich państw epidemię koronawirusa. Dotyczy to sytuacji zdrowotnej każdego z nas. Władze państwowe i kościelne wprowadzają rozporządzenia mające na celu ograniczenie skutków epidemii oraz całkowite jej opanowanie.

Mieszkając w Anglii i Walii podlegamy rozporządzeniom władz państwowych, oraz jako Polska Misja Katolicka w Anglii i Walii, decyzjom Biskupów tworzących Konferencję Episkopatu Anglii i Walii. Podjęte przez Biskupów decyzje przekazujemy do wszystkich polskich parafii i ośrodków duszpasterskich. W ostatnim czasie normalne funkcjonowanie parafii zostało zakłócone na skutek nadzwyczajnej sytuacji epidemiologicznej.

Wszyscy mamy nadzieję, że wkrótce wszystko wróci do normalnego funkcjonowania naszych parafii i ośrodków duszpasterskich. W międzyczasie musimy zadbać o nasze miejsca życia sakramentalnego i formacji chrześcijańskiej. Nasze kościoły pozostają otwarte na adorację i osobistą modlitwę, natomiast nie możemy sprawować Eucharystii z udziałem wiernych. Eucharystia jest centrum życia chrześcijańskiego i to ona buduje Kościół i każdą wspólnotę parafialną. Cały program duszpasterski obecnego roku liturgicznego skierowany jest na pogłębienie naszej wiedzy o Eucharystii. Bez Eucharystii nie możemy żyć jako uczniowie Pana Jezusa.

Zachęcam więc do zamawiania intencji mszalnych, które kapłani będą sprawować podczas Mszy świętych bez udziału wiernych o zwykłych dotychczasowych godzinach. Proszę o duchową łączność ze wspólnotą Kościoła za pośrednictwem transmisji w środkach społecznego przekazu.

Bardzo również proszę o normalną troskę o materialne zabezpieczenie naszych parafii. Pomoc finansową na potrzeby parafii można bezpośrednio przekazywać na konto parafii lub do skarbonki na ten cel przeznaczonej w kościele. Jest to wyraz naszej troski o dobro wspólne należące do wszystkich parafian. Bardzo dziękuję za tę wspólnotową odpowiedzialność.

Jesteśmy wszyscy na drodze wielkopostnego przygotowania do Świąt Wielkiej Nocy. Przeżywamy nowe wyzwania, które są dla nas czasem próby indywidualnej i wspólnotowej. Przed nami nadzieja i radość płynące ze Zmartwychwstania Pana. Nikt nie może nam jej zabrać bo „Miłość Boża rozlana jest w sercach naszych przez Ducha Świętego, który został nam dany” (Rz 5,5).

Ks. Prał. Stefan Wylężek

Rektor Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii