Poniedziałek 2019-09-23, WSPOMNIENIE ŚW. OJCA PIO Z PIETRELCINY, KAPŁANA

Łk 8,16-18
Jezus powiedział do tłumów: „Nikt nie zapala lampy i nie przykrywa jej garncem ani nie stawia pod łóżkiem; lecz stawia na świeczniku, aby widzieli światło ci, którzy wchodzą. Nie ma bowiem nic ukrytego, co by nie miało być ujawnione, ani nic tajemnego, co by nie było poznane i na jaw nie wyszło. Uważajcie więc, jak słuchacie. Bo kto ma, temu będzie dane; a kto nie ma, temu zabiorą i to, co mu się wydaje, że ma”.

Wielki Post

Rozpoczynamy okres czterdziestodniowego przygotowania do największej chrześcijańskiej uroczystości - Świąt Paschalnych. Wielki Post, bo tak nazywa się ten okres, trwa do początku liturgii Mszy Wieczerzy Pańskiej sprawowanej w Wielki Czwartek. W Środę Popielcową – Msze święte z posypaniem głów popiołem; o godzinie 10:00 w kaplicy i 19:00 w kościele św. Anny. W Popielec obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły (trzy posiłki w ciągu dnia, w tym tylko jeden - do syta). Prawem o wstrzemięźliwości są związani wszyscy powyżej 14. roku życia, a prawem o poście - osoby pełnoletnie do rozpoczęcia 60. roku życia.

Szczególnymi nabożeństwami Wielkiego Postu są: Droga Krzyżowa odprawiana w piątki oraz niedzielne Gorzkie Żale. Katechizm Kościoła Katolickiego przypomina, że bez nawrócenia serca, czyny pokutne pozostają bezowocne i kłamliwe. I odwrotnie — nawrócenie wewnętrzne skłania do uzewnętrznienia takiej postawy przez widzialne gesty i czyny pokutne. W naszej parafii Droga Krzyżowa w każdy piątek o godzinie 18:00, a po niej Msza św. z nauką pasyjną. Gorzkie Żale z wystawieniem Najświętszego Sakramentu w każdą niedzielę o godzinie 18:30. Za udział w tych nabożeństwach można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

Od Środy Popielcowej do pierwszej niedzieli Wielkiego Postu trwają w kościele Kwartalne Dni modlitw o ducha pokuty i trzeźwości.