2020-08-09, 19. Niedziela zwykła

Mt 14,22-33
Gdy tłum został nasycony, zaraz Jezus przynaglił uczniów, żeby wsiedli do łodzi i wyprzedzili Go na drugi brzeg, zanim odprawi tłumy. Gdy to uczynił, wyszedł sam jeden na górę, aby się modlić. Wieczór zapadł, a On sam tam przebywał. Łódź zaś była już o wiele stadiów oddalona od brzegu, miotana falami, bo wiatr był przeciwny. Lecz o czwartej straży nocnej przyszedł do nich, krocząc po jeziorze. Uczniowie, zobaczywszy Go kroczącego po jeziorze, zlękli się, myśląc, że to zjawa, i ze strachu krzyknęli. Jezus zaraz przemówił do nich: «Odwagi! To Ja jestem, nie bójcie się!» Na to odezwał się Piotr: «Panie, jeśli to Ty jesteś, każ mi przyjść do siebie po wodzie!» A On rzekł: «Przyjdź!» Piotr wyszedł z łodzi i krocząc po wodzie, podszedł do Jezusa. Lecz na widok silnego wiatru uląkł się i gdy zaczął tonąć, krzyknął: «Panie, ratuj mnie!» Jezus natychmiast wyciągnął rękę i chwycił go, mówiąc: «Czemu zwątpiłeś, człowiecze małej wiary?» Gdy wsiedli do łodzi, wiatr się uciszył. Ci zaś, którzy byli w łodzi, upadli przed Nim, mówiąc: «Prawdziwie jesteś Synem Bożym».

XVIII Dzień Papieski pod hasłem "Promieniowanie Ojcostwa" już w najbliższą niedzielę

14 października 2018 r. w Polsce i w środowiskach polonijnych na świecie będziemy przeżywać XVIII Dzień Papieski pod hasłem "Promieniowanie Ojcostwa".

Hasło Dnia Papieskiego jest zaczerpnięte bezpośrednio z literackiego dziedzictwa Papieża Polaka. „Promieniowanie ojcostwa” to bowiem tytuł dramatu Karola Wojtyły datowanego na 1964 rok.

Podczas obchodów Dnia Papieskiego chcemy zogniskować nasze rozważania i działania wokół dwóch ważnych rocznic z życia św. Jana Pawła II oraz setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

W bieżącym roku będziemy przeżywać 60. rocznicę święceń biskupich Karola Wojtyły (4 lipca 1958 roku Papież Pius XII mianował Księdza Karola Wojtyłę biskupem pomocniczym Archidiecezji Krakowskiej; 28 września 1958 roku Karolowi Wojtyle została udzielona sakra biskupia).

W tym roku obchodzimy także 40. rocznicę wyboru na Stolicę Piotrową metropolity krakowskiego. Działo się to pamiętnego 16 października 1978 roku.

Dzień Papieski będziemy też przeżywać w radosnej atmosferze związanej z setną rocznicą odzyskania Niepodległości.