Czwartek 2020-04-09, Wielki Czwartek

J 13,1-15
Było to przed Świętem Paschy. Jezus widząc, że nadeszła Jego godzina przejścia z tego świata do Ojca, umiłowawszy swoich na świecie, do końca ich umiłował. W czasie wieczerzy, gdy diabeł już nakłonił serce Judasza Iskarioty, syna Szymona, aby Go wydać, widząc, że Ojciec dał Mu wszystko w ręce oraz że od Boga wyszedł i do Boga idzie, wstał od wieczerzy i złożył szaty. A wziąwszy prześcieradło, nim się przepasał. Potem nalał wody do miednicy. I zaczął umywać uczniom nogi i ocierać prześcieradłem, którym był przepasany. Podszedł więc do Szymona Piotra, a on rzekł do Niego: „Panie, Ty chcesz mi umyć nogi?” Jezus mu odpowiedział: „Tego, co Ja czynię, ty teraz nie rozumiesz, ale później to będziesz wiedział”. Rzekł do Niego Piotr: „Nie, nigdy mi nie będziesz nóg umywał”. Odpowiedział mu Jezus: „Jeśli cię nie umyję, nie będziesz miał udziału ze Mną». Rzekł do Niego Szymon Piotr: «Panie, nie tylko nogi moje, ale i ręce, i głowę”. Powiedział do niego Jezus: „Wykąpany potrzebuje tylko nogi sobie umyć, bo cały jest czysty. I wy jesteście czyści, ale nie wszyscy”. Wiedział bowiem, kto Go wyda, dlatego powiedział: „Nie wszyscy jesteście czyści”. A kiedy im umył nogi, przywdział szaty, i gdy znów zajął miejsce przy stole, rzekł do nich: „Czy rozumiecie, co wam uczyniłem? Wy Mnie nazywacie «Nauczycielem» i «Panem» i dobrze mówicie, bo nim jestem. Jeżeli więc Ja, Pan i Nauczyciel, umyłem wam nogi, to i wyście powinni sobie nawzajem umywać nogi. Dałem wam bowiem przykład, abyście i wy tak czynili, jak Ja wam uczyniłem”.

Zmarł jeden z proboszczów naszej parafii- ŚP. ks. Aleksander Michałowski.

Z nadzieją Zmartwychwstania w Chrystusie informujemy, że dnia 3 października 2019 r. w Zambrowie odszedł do Pana śp. ks. Aleksander MICHAŁOWSKI SChr.

Uroczystości pogrzebowe śp. ks. Aleksandra odbędą się 5 października (sobota) w Szumowie. Msza Święta w kościele pw. NMP Częstochowskiej (ul. 1 Maja 60; kod: 18-305) rozpocznie się o godz. 12.00. Bezpośrednio po Eucharystii odprowadzenie śp. ks. Aleksandra Michałowskiego na cmentarz parafialny w Szumowie.

Ks. Aleksander Michałowski SChr urodził się 22 lipca 1931 r. w Poznaniu. Do Towarzystwa Chrystusowego wstąpił 17 września 1952 r. Dnia 28 września 1952 r. rozpoczął kanoniczny nowicjat, pierwszą profesję złożył 29 września 1953 r., zaś dozgonną 29 września 1956 r. Święcenia kapłańskie przyjął 29 października 1961 r. w Rzymie z rąk ks. bpa Giovanni Canestri. Po przyjęciu święceń kapłańskich pracował we Francji (Roubaix). W latach 1963-1997 był duszpasterzem Polaków w Anglii: Dunstable, Blackburn, Scunthorpe, Newcastle-Upon-Tyne. Następnie pracował na Islandii: Reykjawik i Keflavik. W 2002 r. powrócił do Polski i został skierowany do domu zakonnego w Ziębicach w charakterze rezydenta.

Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie!