2018-10-21, 29. Niedziela zwykła

Mk 10,35-45
Jakub i Jan, synowie Zebedeusza, zbliżyli się do Jezusa i rzekli: „Nauczycielu, chcemy, żebyś nam uczynił to, o co Cię poprosimy”. On ich zapytał: „Co chcecie, żebym wam uczynił?” Rzekli Mu: „Użycz nam, żebyśmy w Twojej chwale siedzieli jeden po prawej, drugi po lewej Twej stronie”. Jezus im odparł: „Nie wiecie, o co prosicie. Czy możecie pić kielich, który Ja mam pić, albo przyjąć chrzest, którym Ja mam być ochrzczony?” Odpowiedzieli Mu: „Możemy”. Lecz Jezus rzekł do nich: „Kielich, który Ja mam pić, pić będziecie; i chrzest, który Ja mam przyjąć, wy również przyjmiecie. Nie do Mnie jednak należy dać miejsce po mojej stronie prawej lub lewej, ale dostanie się ono tym, dla których zostało przygotowane”. Gdy dziesięciu to usłyszało, poczęli oburzać się na Jakuba i Jana. A Jezus przywołał ich do siebie i rzekł do nich: „Wiecie, że ci, którzy uchodzą za władców narodów, uciskają je, a ich wielcy dają im odczuć swą władzę. Nie tak będzie między wami. Lecz kto by między wami chciał się stać wielki, niech będzie sługą waszym. A kto by chciał być pierwszym między wami, niech będzie niewolnikiem wszystkich. Bo i Syn Człowieczy nie przyszedł, aby Mu służono, lecz żeby służyć i dać swoje życie na okup za wielu”.

Duszpasterz

Proboszczem naszej parafii jest ks. Robert Pytel

Krótki życiorys Ks. Robert , syn Henryka i Janiny z domu Tydek urodził sie 25.08.1967 w Starachowicach. Uczęszczał do szkoły podstawowej nr.3 im Władysława Broniewskiego w Starachowicach. Tam też stawiał swoje pierwsze kroki w parafii św Trójcy, służąc Panu Bogu jako ministrant. Był nim aż do matury w II Liceum Ogólnokształcącym. Ma dwie siostry Izabellę i Monikę.

Wykształcenie: 1973-1982 Szkoła Podstawowa nr3 im. Władysława Broniewskiego w Starachowicach 1978-1982 Szkoła Muzyczna w Starachowicach – akordeon 1982-1986 Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica- profil ogólny 1986-1992 Wyższe Seminarium Duchowne w Sandomierzu i Radomiu 1997-1999 Papieska Akademia Teologiczna w Krakowie – studia magisterskie – teologia dogmatyczna Papieska Akademia Teologiczna w Krakowie – studia dyplomowe – homiletyka Uniwersytet Jagielloński – Filologia Polska – retoryka 1999 – tytuł magistra teologii na Papieskiej Akademii w Krakowie 2000 – tytuł licencjata teologii na Papieskiej Akademii w Krakowie 1999-2001 studia doktoranckie na Papieskiej Akademii w Krakowie – teologia dogmatyczna „Maryja jako Pośredniczka w dziele zbawienia na podstawie nauczania Ojca Św. Jana Pawła II”

Praca : 1992-1994 – Parafia rzymskokatolicka w Drzewicy św. Łukasza 1994-1999 – Parafia rzymskokatolicka w Skarżysku- Kamienna św. Brata Alberta 1999-2004 – Parafia rzymskokatolicka w Radomiu, św. Teresy od Dzieciątka Jezus 2004-2007 – Sanktuarium Królowej Różańca Świętego w Wysokim Kole k / Puław

Pełnione obowiązki: 1992-1994 – katechety w szkole podstawowej i średniej w Drzewicy – kapelana młodzieży , Odnowy w Duchu Świętym, Kół Żywego Różańca – duszpasterstwo pielgrzymkowe 1994- 1999 – katechety w szkole średniej – opiekuna Straży Honorowej Serca Jezusowego – opiekuna Kół Żywego Różańca – opiekuna Krucjaty Wyzwolenia Człowieka – opiekuna Zespołu Charytatywnego – opiekuna Koła Misyjnego – kapelana szpitala 1999 -2004 – opiekuna Grup Neokatechumenalnych – opiekuna i moderatora diecezjalnego Kół Żywego Różańca – katechety w szkole podstawowej integracyjnej dzieci z wadami słuchu i ruchu 2004 – 2007 -wikariusz i administrator Sanktuarium Królowej Różańca Świętego w Wysokim Kole kolo Puław 2007 – delegowany do pracy w Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii – Blackburn