Środa 2019-04-24, Oktawa Wielkanocy

Łk 24,13-35
W pierwszy dzień tygodnia dwaj uczniowie Jezusa byli w drodze do wsi, zwanej Emaus, oddalonej sześćdziesiąt stadiów od Jerozolimy. Rozmawiali oni ze sobą o tym wszystkim, co się wydarzyło. Gdy tak rozmawiali i rozprawiali ze sobą, sam Jezus przybliżył się i szedł z nimi. Lecz oczy ich były niejako na uwięzi, tak że Go nie poznali. On zaś ich zapytał: „Cóż to za rozmowy prowadzicie ze sobą w drodze?” Zatrzymali się smutni. A jeden z nich, imieniem Kleofas, odpowiedział Mu: „Ty jesteś chyba jedynym z przebywających w Jerozolimie, który nie wie, co się tam w tych dniach stało”. Zapytał ich: „Cóż takiego?” Odpowiedzieli Mu: „To, co się stało z Jezusem z Nazaretu, który był prorokiem potężnym w czynie i słowie wobec Boga i całego ludu; jak arcykapłani i nasi przywódcy wydali Go na śmierć i ukrzyżowali. A myśmy się spodziewali, że właśnie On miał wyzwolić Izraela. Teraz zaś po tym wszystkim dziś już trzeci dzień, jak się to stało. Co więcej, niektóre z naszych kobiet przeraziły nas: Były rano u grobu, a nie znalazłszy Jego ciała, wróciły i opowiedziały, że miały widzenie aniołów, którzy zapewniają, iż On żyje. Poszli niektórzy z naszych do grobu i zastali wszystko tak, jak kobiety opowiadały, ale Jego nie widzieli”. Na to On rzekł do nich: „O nierozumni, jak nieskore są wasze serca do wierzenia we wszystko, co powiedzieli prorocy! Czyż Mesjasz nie miał tego cierpieć, aby wejść do swej chwały?” I zaczynając od Mojżesza poprzez wszystkich proroków wykładał im, co we wszystkich Pismach odnosiło się do Niego. Tak przybliżyli się do wsi, do której zdążali, a On okazywał, jakoby miał iść dalej. Lecz przymusili Go, mówiąc: „Zostań z nami, gdyż ma się ku wieczorowi i dzień się już nachylił”. Wszedł więc, aby zostać z nimi. Gdy zajął z nimi miejsce u stołu, wziął chleb, odmówił błogosławieństwo, połamał go i dawał im. Wtedy otworzyły się im oczy i poznali Go, lecz On zniknął im z oczu. I mówili nawzajem do siebie: „Czy serce nie pałało w nas, kiedy rozmawiał z nami w drodze i Pisma nam wyjaśniał?” W tej samej godzinie wybrali się i wrócili do Jerozolimy. Tam zastali zebranych Jedenastu i innych z nimi, którzy im oznajmili: „Pan rzeczywiście zmartwychwstał i ukazał się Szymonowi”. Oni również opowiadali, co ich spotkało w drodze i jak Go poznali przy łamaniu chleba.

Duszpasterz

Proboszczem naszej parafii jest ks. Robert Pytel

Krótki życiorys Ks. Robert , syn Henryka i Janiny z domu Tydek urodził sie 25.08.1967 w Starachowicach. Uczęszczał do szkoły podstawowej nr.3 im Władysława Broniewskiego w Starachowicach. Tam też stawiał swoje pierwsze kroki w parafii św Trójcy, służąc Panu Bogu jako ministrant. Był nim aż do matury w II Liceum Ogólnokształcącym. Ma dwie siostry Izabellę i Monikę.

Wykształcenie: 1973-1982 Szkoła Podstawowa nr3 im. Władysława Broniewskiego w Starachowicach 1978-1982 Szkoła Muzyczna w Starachowicach – akordeon 1982-1986 Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica- profil ogólny 1986-1992 Wyższe Seminarium Duchowne w Sandomierzu i Radomiu 1997-1999 Papieska Akademia Teologiczna w Krakowie – studia magisterskie – teologia dogmatyczna Papieska Akademia Teologiczna w Krakowie – studia dyplomowe – homiletyka Uniwersytet Jagielloński – Filologia Polska – retoryka 1999 – tytuł magistra teologii na Papieskiej Akademii w Krakowie 2000 – tytuł licencjata teologii na Papieskiej Akademii w Krakowie 1999-2001 studia doktoranckie na Papieskiej Akademii w Krakowie – teologia dogmatyczna „Maryja jako Pośredniczka w dziele zbawienia na podstawie nauczania Ojca Św. Jana Pawła II”

Praca : 1992-1994 – Parafia rzymskokatolicka w Drzewicy św. Łukasza 1994-1999 – Parafia rzymskokatolicka w Skarżysku- Kamienna św. Brata Alberta 1999-2004 – Parafia rzymskokatolicka w Radomiu, św. Teresy od Dzieciątka Jezus 2004-2007 – Sanktuarium Królowej Różańca Świętego w Wysokim Kole k / Puław

Pełnione obowiązki: 1992-1994 – katechety w szkole podstawowej i średniej w Drzewicy – kapelana młodzieży , Odnowy w Duchu Świętym, Kół Żywego Różańca – duszpasterstwo pielgrzymkowe 1994- 1999 – katechety w szkole średniej – opiekuna Straży Honorowej Serca Jezusowego – opiekuna Kół Żywego Różańca – opiekuna Krucjaty Wyzwolenia Człowieka – opiekuna Zespołu Charytatywnego – opiekuna Koła Misyjnego – kapelana szpitala 1999 -2004 – opiekuna Grup Neokatechumenalnych – opiekuna i moderatora diecezjalnego Kół Żywego Różańca – katechety w szkole podstawowej integracyjnej dzieci z wadami słuchu i ruchu 2004 – 2007 -wikariusz i administrator Sanktuarium Królowej Różańca Świętego w Wysokim Kole kolo Puław 2007 – delegowany do pracy w Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii – Blackburn