Polska Parafia Blackburn

N.M.P. KRÓLOWEJ POLSKI

Szczęść Boże!

2018-08-19, 20. Niedziela zwykła

J 6,51-58
Jezus powiedział do tłumów: „Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba. Jeśli kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki. Chlebem, który Ja dam, jest moje ciało za życia świata”. Sprzeczali się więc między sobą Żydzi mówiąc: „Jak On może nam dać swoje ciało na pożywienie?” Rzekł do nich Jezus: „Zaprawdę, zaprawdę powiadam wam: Jeżeli nie będziecie spożywać ciała Syna Człowieczego i nie będziecie pili krwi Jego, nie będziecie mieli życia w sobie. Kto spożywa moje ciało i pije moją krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym. Ciało moje jest prawdziwym pokarmem, a krew moja jest prawdziwym napojem. Kto spożywa moje ciało i krew moją pije, trwa we Mnie, a Ja w nim. Jak Mnie posłał żyjący Ojciec, a Ja żyję przez Ojca, tak i ten, kto Mnie spożywa, będzie żył przeze Mnie. To jest chleb, który z nieba zstąpił - nie jest on taki jak ten, który jedli wasi przodkowie, a poumierali. Kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki”.

Polska Parafia Blackburn

Pielgrzymka do Peru

Classic Travel

186 Maple Ave. Wallington, NJ 07057, USA

znak firmyTel: 973-473-3845 | Fax: 973-473-8253

classic@classic-travel.com | www.classic-travel.com

 

 

 

 

SANKTUARIA W PERU

+  NASCA

Propozycja programu pielgrzymki dla grupy ks. Ryszarda Zalewskiego z Manchester, UK

15 – 25 października, 2018

PROPOZYCJA PROGRAMU

 

Dzień 1 (Poniedziałek 10/15): Przelot z Europy do Peru

Wylot z Europy wczesnym rankiem. Przylot do Limy w godzinach wczesnowieczornych. Odebranie przez Naszego przewodnika i transfer do hotelu dzielnicy Miraflores w Limie. Kolacja powitalna i nocleg w naszym hotelu. (D)

 

Dzień 2 (Wtorek 10/16):   Zwiedzanie Limy-Santa Rosa de Lima

Po śniadaniu w hotelu rozpoczniemy całodzienne zwiedzanie Limy od Muzeum Archeologicznego, aby poznać bogatą historie Peru. Zjemy obiad w pobliskiej restauracji na który składać się będą typowe regionalne dania. Ślady Polaków zobaczymy przy pomniku polskich inżynierów i w kolonialnym centrum a także na placu głównym „Plaza Mayor”. Zobaczymy Pałac Prezydencki, Pałac Biskupi i inne budynki zaprojektowane przez polskiego architekta Jaxe Małachowskiego. Na dworcu kolejowym poznamy historię dokonań najbardziej zasłużonego dla Peru Polaka inż. Ernesta Malinowskiego, budowniczego najwyższej na świecie kolei. Zwiedzimy Katedrę, w której znajduje się sarkofag Francisco Pizarro i gdzie usłyszymy historię podboju królestwa Inków. Na murze przy Alei Salavery podziwiać będziemy długi na 800 metrów mural wykonany w hołdzie Janowi Pawłowi II przez wszystkie prowincje Peru.

Następnie, rozpoczniemy zwiedzanie Sanktuarium Św. Róży z Limy zbudowanego w 1670r. Róża jest pierwszą świętą z Ameryki, patronką nie tylko Limy ale i całego Peru a także całej Ameryki i Filipin. Zobaczymy miejsce gdzie się urodziła i żyła Isabela Flores de Oliva. Po niej przejdziemy pieszo do pobliskiego klasztoru i kościoła „Santo Domingo” zbudowanego w 1535 roku, gdzie znajdują się relikwie Świętej Róży oraz innych świętych m.in. San Martin de Porres. Znajduje się tutaj również mały ołtarz Matki

Boskiej Częstochowskiej. Dla chętnych wejscie na wieżę klasztoru skąd rozpościera się widok na historyczną część

Limy.  Kontynuujemy nasz spacer przez Plac Głowny Limy do Bazyliki Św. Franciszka gdzie zobaczymy katakumby pełne ludzkich szczątków.  Pierwszy dzień w Limie zakończymy  przejazdem przez nowoczesną część Limy do naszego hotelu w

Miraflores.  Kolacja i nocleg.  (B,D)

 

Dzień 3 (Środa 10/17):  Przelot: Lima – Arequipa

Wczesnie rano przejazd na lotnisko w Limie. Po 1h przelocie do Arequipy (2,346.mnpm), przejedziemy do naszego hotelu w centrum miasta. Zwiedzanie Arequipy zwanej „białym miastem”, której ulice zostały zaprojektowane przez inż. Ernesta

Malinowskiego rozpoczniemy od zobaczenia Katedry i Kościóła La Compania. Następnie odwiedzimy słynny klasztor St. Catalina zbudowany w 1580 roku a do dzisiaj doskonale zachowany zwany też „miastem w miescie”. Poznamy jak żyły tutaj w tym ogromnym klasztorze siostry zakonne.  Kolację zjemy w restauracji z widokiem na plac główny i katedrę. (B,D)

Dzień 4 (Czwartek 10/18):  Sanktuarium Matki Boskiej z Chapi

Po śniadaniu przejazd na południe od Arequipy przez pasmo górskie “Cordiriela Volcanica” do małej miejscowości Chapi , gdzie znajduje się bardzo znane w Peru Sanktuarium  “Santisima Virgen de Chapi”.  To sanktuarium jest celem corocznych pielgrzymek pieszych i samochodowych z całego Peru a także Boliwii i Chile.  Poznamy niesamowitą historię posągu którą datuje się od 1604 roku. Tutaj będzie okazja do odprawienia Mszy Świętej. Powrót do naszego hotelu w Arequipie na kolację i nocleg. (B,D)

Dzień 5 (Piątek 10/19):  Przelot: Arequipa – Cusco

Po śniadaniu przejazd na lotnisko i po 30 minutowym locie wylądujemy do Cusco (3,330.mnpm). Prosto z lotniska rozpoczniemy zwiedzanie historycznego Cusco – byłej stolicy Imperium Inków. Wyjedziemy wysoko poza miasto aby zwiedzić słynne ruiny twierdzy Sacsayhuaman, uznane przez Pizarro jako największa forteca średniowiecza. Zobaczymy również Kenko i

Tambomachay czyli łaźnie Inki. W historycznym centrum zobaczymy Katedrę a w niej słynny krucyfiks „Jesus de Los Temblores”, dzięki któremu jak mówi historia w dniu 31 Maja 1650 roku zostało zatrzymane ogromne trzęsienie ziemi które niszczyło Cusco.  Odwiedzimy również koscioły „La Compañía de Jesus” i „La Merced”.  Wieczorem kolacja w restauracji folklorystycznej. (B,D)

Dzień 6 (Sobota 10/20):   Cuzco – Andahuaylillas – Ollantaytambo – Aguas Calientes/Machu Picchu

Po śniadaniu wyjedziemy z Cuzco, aby po niecałej godzinie zatrzymać się w małym miasteczku Andahuaylillas, gdzie w miejscowym kościele pod wewaniem Św.Piotra, zbudowanym w 1580 roku, znajduje się unikalna na skalę światową barokowa kaplica z bogatymi rzeźbami i malowidłami pokryta złotem, zwana „Peruwiańską kaplicą Sykstyńską”. Freski z 17 wieku, ogromne obrazy w bogato rzeźbionych i pozłacanych ramach szkoły „cusqeńskiej” i sławnych europejskich malarzy z 18 wieku oraz przepięknie wymalowany drewniany sufit, wywiera na zwiedzających ogromne wrażenie. Tutaj będzie okazja do odprawienia Mszy Świętej. Po tych duchowych i kulturowych wrażeniach kontynuujemy naszą podróż do miasteczka

Ollantaytambo, słynnego ruin twierdzy Ollantaytambo. Następnie pojedziemy pociągiem-1.5h do stacji Aguas Calientes (2,000m) leżącej u podnóża Machu Picchu. Kolacja i nocleg w lokalnym hotelu. (B,D)

 

Dzień 7 (Niedziela 10/21):  Machu Picchu

Wycieczkę do tajemniczych ruin Machu Picchu rozpoczniemy bardzo wcześnie rano po śniadaniu, przejściem na pobliską stację minibusów, skąd pojedziemy do ruin Machu Picchu (2,400.mnpm). Cały dzień na zwiedzanie ruin Machu Picchu. Odkryte w 1911 przez amerykańskiego badacza Hirama Bingham’a do dzisiaj kryją swoją tajemnicę przed naukowcami, którzy wykreowali wiele różnych teorii powstania i funkcjonowania tego miasta. Przez kilka godzin z lokalnym przewodnikiem odwiedzimy wszystkie części miasta, rozpoczynając od tzw.  domu wartownika skąd rozpościera się panoramiczny „pocztówkowy” widok na całe ruiny. Wieczorem powrót pociągiem i prywatnym autobusem do naszego hotelu w Cusco. (B)

 

Dzień 8 (Poniedziałek 10/22):  Przelot: Cusco- Lima

Rano czas wolny na samodzielne zwiedzanie Cuzco oraz ostatnie zakupy pamiątek. Wczesnym popołudniem przejazd na lotnisko i przelot do stolicy Peru, Limy. Transfer do hotelu w centrum, kolacja i nocleg. (B,D)

 

Dzień 9 (Wtorek 10/23):     Wyspy Ballestas – Ica

Po sniadaniu w hotelu, wyjazd na południe wzdłuż wybrzeża Pacyfiku do Ica. Łodziami popłyniemy na wyspy Ballestas, uznawane za Peruwiańskie Galapagos, gdzie znajdują się kolonie lwów morskich i egzotycznych ptaków (między innymi kormorany, pingwiny Humboldta, pelikany i flamingi). Zakwaterowanie w hotelu w Ica, kolacja i nocleg. (B,D)

 

Dzień 10 (Środa 10/24):   Linie Nasca- Lima – Wylot

Przejazd na lokalne lotnisko i przelot awionetkami nad płaskowyżem Nasca. Tajemnicze linie mające ok. 2400 lat, tworzące rysunki zwierząt i figury geometryczne widać z góry w całej okazałosci.Są one doskonale zachowane w kamienistej powierzchni pustyni. Po lunchu przejazd powrotny malowniczą drogą Panamerykana, wzdłuż  wybrzeża Pacyfiku na lotnisko w Limie i  wieczorny wylot do Europy.

 

Dzień 11 (Czwartek 10/25): Przylot do USA/Europy

 

 Wyjaśnienie skrótów: B – Śniadanie; L – Lunch; D – Obiad/Kolacja

INTENCJE TYGODNIA

PORZĄDEK MSZY ŚWIĘTYCH

Polska Msza Święta w Blackburn
BLACKBURN
KAPLICA POLSKI OŚRODEK

44 Preston New Road BB2 6AH

Poniedziałek-Piątek 8.30
Sobota 19.00
Niedziela 19.00
Polska Msza Święta w Blackburn
BLACKBURN
ŚW. ANNY

France Street BB2 1LX

Niedziela 10.00
Polska Msza Święta w Accrington
ACCRINGTON
ŚW. ANNY

10 Cobham Road BB5 2AD

I Niedziela Miesiąca 13.00
Polska Msza Święta w Nelson
NELSON
ŚW. ZBAWICIELA

Bradley Hall Road BB9 8HE

II Niedziela Miesiąca 13.30
IV Niedziela Miesiąca 13.30