Polska Parafia Blackburn

N.M.P. KRÓLOWEJ POLSKI

Szczęść Boże!

Poniedziałek 2019-10-14, 28. tydz. zwykły

Łk 11, 29-32
Gdy tłumy się gromadziły, Jezus zaczął mówić: «To plemię jest plemieniem przewrotnym. Żąda znaku, ale żaden znak nie będzie mu dany, prócz znaku Jonasza. Jak bowiem Jonasz był znakiem dla mieszkańców Niniwy, tak będzie Syn Człowieczy dla tego plemienia. Królowa z Południa powstanie na sądzie przeciw ludziom tego plemienia i potępi ich; ponieważ ona przybyła z krańców ziemi słuchać mądrości Salomona, a oto tu jest coś więcej niż Salomon. Ludzie z Niniwy powstaną na sądzie przeciw temu plemieniu i potępią je; ponieważ oni dzięki nawoływaniu Jonasza się nawrócili, a oto tu jest coś więcej niż Jonasz».

Polska Parafia Blackburn

Wilno - wycieczka śladami wybitnych Polaków

Siostra Halina organizuje wyjazd do Wilna od 21 do 24 października 2019r.

Śladami wybitnych Polaków i znanych postaci historycznych.

Śladami św. siostry Faustyny Kowalskiej i świętych prawosławnych.

Zapisy do 8 lipca u s. Haliny. Przy zapisie wpłata zaliczki 75 euro.

Informacje: s. Halina tel. 077 09 79 96 64.  

 

PLAN WYCIECZKI

1 poniedziałek 21 października  2019 -  Wilno 

Ostra Brama (kaplica Matki Boskiej Ostrobramskiej) - cerkiew św. Ducha (pochowani trzej pierwsi święci prawosławni na Litwie) – klasztor bazylianów(więziony był A. Mickiewicz i inni filomaci i filareci) - ratusz (tu był dyrygentem S. Moniuszko) - dawna dzielnica żydowska - Sanktuarium Miłosierdzia Bożego (znajduje się oryginał obrazu „Jezu, ufam Tobie”).

Spacer ul. Świętojańską, Bernardyńską (miejsca związane z A. Mickiewiczem, J. Słowackim, J.I. Kraszewskim, S. Moniuszką, Cz. Miłoszem) – Uniwersytet Wileński – podwórko Alumnatu - pałac prezydencki (tu mieszkał Napoleon, J. Piłsudski)  – katedra św. Stanisława (nekropolia królów polskich) msza św. w Ostrej Bramie

2 dzień  wtorek 22  października  2019 Kowno – Troki 

Troki(30 km od Wilna). Zamek gotycki na wyspie (rezydencja księcia Witolda i królów polskich z zewnątrz) - zapoznanie się z historią i życiem Karaimów (domy karaimskie, kienessa, degustacja karaimskich pierogów - kibinów) – pałac Tyszkiewiczów w Zatroczu (z zewnątrz) – zakup pamiątek. 

msza św. w kościele Witoldowym w Trokach

degustacja kibinów – 2 kibiny z rosołem – 5 euro

Przyjazd do Kowna, malowniczo rozłożonego w widłach Niemna i Wilii. Ruiny zamku (14 w.) - gotycki kościół św. Jerzego – plac ratuszowy (największy na Litwie) - miejsca związane z pobytem A. Mickiewicza w Kownie – spacer nad Niemnem - Dom Perkunasa (zabytek architektury gotyckiej) - kościół Witolda (najstarsza świątynia Kowna) – pierwsza poczta miasta -  gotycko-barokowa katedra św. Piotra i Pawła – spacer Aleją Wolności.

3 dzień środa    23 października 2019 -  Wilno – zwiedzanie

Zakątek gotycki i pomnik A. Mickiewicza  -- Zarzecze z pięknymi mostkami na Wilence – urokliwe zaułki wileńskie- Muzeum Bursztynu (bezpłatnie) – Muzeum im. A. Mickiewicza -   kościół św. Piotra i Pawła („perła” wileńskiego baroku)  –  cmentarz na Rossie (spoczywa tu wielu wybitnych Polaków)   

Msza św. w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia przed pierwszym obrazem Jezusa Miłosiernego

Bilety wstępu:

 • zamek w Trokach – 8  euro, zniżkowy – 4 euro
 • Muzeum im. A. Mickiewicza – 2 euro
 • Uniwersytet Wileński – 1,5 euro
 • podziemia katedry – 4,5 euro

4 dzień pielgrzymki –czwartek 24 października – powrót do Liverpool

 

Pielgrzymce towarzyszy kapłan i codziennie  zapewnione jest uczestnictwo we Mszy Świętej .

Przewodnik pielgrzymki zastrzega sobie możliwość zmiany kolejności zwiedzania poszczególnych miejsc.

Koszt pielgrzymki 175 euro ( dla grupy co najmniej 15 osób)

Cena obejmuje: 

 • 3 noclegi w pokojach dwuosobowych,
 • 3 śniadania, 
 • 1 obiad w poniedziałek
 • 3 obiadokoloacje ( 1 i 2 danie, deser, kawa lub herbata)
 • Opiekę przewodnika w języku polskim ( 3 dni )
 • Jednodniową pielgrzymkę autokarową Wilno – Troki – Kowno
 • Wyszczególnione wyżej bilety wstępów
 • Dojazd w Wilnie z lotniska do hotelu i z hotelu do lotniska

Cena nie obejmuje:

 • biletu lotniczego ( na dzień dzisiejszy koszt w obie strony  ok .60 funtów)
  • Lot Ryanair z Liverpool  do Wilna 21. 10. 2019 r.  – wylot godz.6.30
  • Lot Rayanair z Wilna do Liverpool 24.10.2019r.  – wylot  godz. 12.05
 • Kosztów dojazdu na lotnisko w Liverpool
 • Ubezpieczenia od wypadków
 • Dopłaty do pokoju jednoosobowego  40 euro

 

Zapisy do 8 lipca u s. Haliny. Przy zapisie wpłata zaliczki 75 euro.

 

INTENCJE TYGODNIA

PORZĄDEK MSZY ŚWIĘTYCH

Polska Msza Święta w Blackburn
BLACKBURN
KAPLICA POLSKI OŚRODEK

44 Preston New Road BB2 6AH

Poniedziałek-Piątek 8.30
Sobota 19.00
Niedziela 19.00
Polska Msza Święta w Blackburn
BLACKBURN
ŚW. ANNY

France Street BB2 1LX

Niedziela 10.00
Polska Msza Święta w Accrington
ACCRINGTON
ŚW. ANNY

10 Cobham Road BB5 2AD

I Niedziela Miesiąca 13.00
Polska Msza Święta w Nelson
NELSON
ŚW. ZBAWICIELA

Bradley Hall Road BB9 8HE

II Niedziela Miesiąca 13.30
IV Niedziela Miesiąca 13.30