Czwartek 2019-03-21, 2. tydz. Wielkiego Postu

Łk 16,19-31
Jezus powiedział do faryzeuszów: „Żył pewien człowiek bogaty, który ubierał się w purpurę i bisior i dzień w dzień świetnie się bawił. U bramy jego pałacu leżał żebrak okryty wrzodami, imieniem Łazarz. Pragnął on nasycić się odpadkami ze stołu bogacza; nadto i psy przychodziły i lizały jego wrzody. Umarł żebrak i aniołowie zanieśli go na łono Abrahama. Umarł także bogacz i został pogrzebany. Gdy w Otchłani, pogrążony w mękach, podniósł oczy, ujrzał z daleka Abrahama i Łazarza na jego łonie. I zawołał: «Ojcze Abrahamie, ulituj się nade mną i poślij Łazarza; niech koniec swego palca umoczy w wodzie i ochłodzi mój język, bo strasznie cierpię w tym płomieniu». Lecz Abraham odrzekł: «Wspomnij, synu, że za życia otrzymałeś swoje dobra, a Łazarz przeciwnie, niedolę; teraz on tu doznaje pociechy, a ty męki cierpisz. A prócz tego między nami a wami zionie ogromna przepaść, tak że nikt, choćby chciał, stąd do was przejść nie może ani stamtąd do nas się przedostać». Tamten rzekł: «Proszę cię więc, ojcze, poślij go do domu mojego ojca. Mam bowiem pięciu braci: niech ich przestrzeże, żeby i oni nie przyszli na to miejsce męki". Lecz Abraham odparł: «Mają Mojżesza i Proroków, niechże ich słuchają». «Nie, ojcze Abrahamie, odrzekł tamten, lecz gdyby kto z umarłych poszedł do nich, to się nawrócą». Odpowiedział mu: «Jeśli Mojżesza i Proroków nie słuchają, to choćby kto z umarłych powstał, nie uwierzą»”.

XVIII Dzień Papieski pod hasłem "Promieniowanie Ojcostwa" już w najbliższą niedzielę

14 października 2018 r. w Polsce i w środowiskach polonijnych na świecie będziemy przeżywać XVIII Dzień Papieski pod hasłem "Promieniowanie Ojcostwa".

Hasło Dnia Papieskiego jest zaczerpnięte bezpośrednio z literackiego dziedzictwa Papieża Polaka. „Promieniowanie ojcostwa” to bowiem tytuł dramatu Karola Wojtyły datowanego na 1964 rok.

Podczas obchodów Dnia Papieskiego chcemy zogniskować nasze rozważania i działania wokół dwóch ważnych rocznic z życia św. Jana Pawła II oraz setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

W bieżącym roku będziemy przeżywać 60. rocznicę święceń biskupich Karola Wojtyły (4 lipca 1958 roku Papież Pius XII mianował Księdza Karola Wojtyłę biskupem pomocniczym Archidiecezji Krakowskiej; 28 września 1958 roku Karolowi Wojtyle została udzielona sakra biskupia).

W tym roku obchodzimy także 40. rocznicę wyboru na Stolicę Piotrową metropolity krakowskiego. Działo się to pamiętnego 16 października 1978 roku.

Dzień Papieski będziemy też przeżywać w radosnej atmosferze związanej z setną rocznicą odzyskania Niepodległości.