Polska Parafia Blackburn

N.M.P. KRÓLOWEJ POLSKI

Szczęść Boże!

Sobota 2020-10-31, 30. tydz. zwykły

Łk 14,1.7-11
Gdy Jezus przyszedł do domu pewnego przywódcy faryzeuszów, aby w szabat spożyć posiłek, oni Go śledzili. Opowiedział wówczas zaproszonym przypowieść, gdy zauważył, jak sobie pierwsze miejsca wybierali. Tak mówił do nich: „Jeśli cię kto zaprosi na ucztę, nie zajmuj pierwszego miejsca, by czasem ktoś znakomitszy od ciebie nie był zaproszony przez niego. Wówczas przyjdzie ten, kto was obu zaprosił, i powie ci: «Ustąp temu miejsca». I musiałbyś ze wstydem zająć ostatnie miejsce. Lecz gdy będziesz zaproszony, idź i usiądź na ostatnim miejscu. Wtedy przyjdzie gospodarz i powie ci: «Przyjacielu, przesiądź się wyżej». I spotka cię zaszczyt wobec wszystkich współbiesiadników. Każdy bowiem, kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się poniża, będzie wywyższony”.

Polska Parafia Blackburn

Pielgrzymka do Peru - aktualizacja terminu i programu

Program pielgrzymki do Peru 

DZIEŃ 1
Przylot do Limy wieczorem. Powitanie na lotnisku na ziemi Inków i innych narodów andyjskich, transfer do hotelu. W czasie transferu wstępne wprowadzenie do przydatnych paradygmatów andyjskich. Zakwaterowanie, odpoczynek po podróży. Zapoznanie się z owocami tropikalnymi na spotkaniu powitalnym, toast z narodowym pisco sour, nocleg.

DZIEŃ 2
Po śniadaniu, zwiedzanie Limy - Miasta Królów, założonego przez Francisco Pizarro na brzegu rzeki Rimac. Centrum miasta, czyli Lima kolonialna: Plaza de Armas, gdzie znajduje się m.in. Pałac Prezydencki, Katedra (wizyta fakultatywna, wstep ok. 4 USD), Pałac Arcybiskupi, które zostały odnowione przez polskiego architekta Ryszarda Jaxa Małachowskiego. Dworzec Kolei Transandyjskiej współprojektu inż. Ernesta Malinowskiego; Kościół i Klasztor Franciszkanów, w którym poza licznymi relikwiami i malowidłami znajduje się pierwszy limeński cmentarz, zwiedzanie katakumb. Wizyta w kościele Santo Domingo.  Obiad.
Wycieczka do Muzeum Złota, będącego zbiorem przedmiotów pochodzących z plądrowanych grobowców. Kunszt w wykonaniu eksponowanych przedmiotów przeważnie ze złota, stanowi wartość dodatkową oprócz walorów historycznych  i zawartej w nich informacji wieków minionych które pilot przedstawi przy omówieniu eksponatów. Powrót do hotelu. Nocleg.

DZIEŃ 3
Wczesna pobudka, śniadanie. Przejazd do Paracas. Wycieczka na Wyspy Ballestas (małe Galapagos), z łodzi będziemy mogli podziwiać figurę świecznika (Candelabr) wyrzeźbioną na stoku pobliskiego wzgórza. Orientacja głównej osi świecznika (a raczej kaktusa) jest zgodna z konstelacja Krzyża Południa ,a prostokątna jego podstawa wykazuje wymiary będące krotnością tzw. metra andyjskiego. Następnie opływamy wyspy zamieszkałe przez różnorodną faunę. Będziemy obserwować stada lwów morskich, pingwiny Humboldta, kilka gatunków kormoranów, pelikany i wiele innego ptactwa.
Dzięki dużej populacji ptaków wyspy te są cennym źródłem guano, czyli odchodów ptasich, które są jednym z najlepszych nawozów naturalnych.
Przejazd do oazy Huacachina. Nazwa tego obiektu jest hasłem w starożytnym jezyku keczua: nazwa Huaca oznaczała sakralne miejsce energetyczne, natomiast china, oznaczała żeński charakter tego miejsca. Było wiec to miejsce pielgrzymek związanych z zapłodnieniem ziemi. Obecnie jest to niewielka miejscowość wypoczynkowa leżąca wśród wydm, które ukazują andyjskie spojrzenie jako ciało kobiece. Myśląc o rezultatach procesu synkretyzmu zrelaksujemy się w cieniu palm nad małym jeziorkiem otoczonym stromymi wydmami. Wizyta w Sanktuarium Señor de Luren które zostało  uszkodzonew czasie trzęsienia ziemi w 2007 roku. Przejazd do Nazca, zakwaterowanie w hotelu, kolacja. Po kolacji krótka sesja duchowa wejścia w andyjski  stan alfa i modlitwa katolicka. W Peru proces synkretyzmu scalil obie drogi duchowe. Nocleg.

DZIEŃ 4
Fakultatywnie: przelot awionetką nad liniami Nazca (lot odbywa się w zależności od warunków pogodowych) - gigantycznymi wzorami geometrycznymi i rysunkami zwierząt wyrytymi na płaskowyżu. Istnieje wiele teorii na temat powstania tych linii. Autorytetem w kwestii historii kultur peruwiańskich jest Pani Maria Rostworowski, według której najbardziej prawdopodobną wersją jest ta, że zostały one wyryte z powodów związanych z kultem polegającym na nawiązaniu kontaktu energetycznego z  przyrodą. Wstępne badania wskazują wyraźne powiazania geoglifow i linii geometrycznych do rzek podziemnych. Ciekawe jest przedstawienieCon Titi Wiracocha, jako latającej postaci, w wyrobach glinianych i tkanych Nazków. Przejazd do Arequipy słynną autostradą Panamericana, która ciągnie się niemal nieprzerwanie przez obie Ameryki, od Alaski aż po Ziemie Ognistą. Nieco monotonny krajobraz nadbrzeżnej pustyni urozmaicają tętniące życiem zielone doliny nawadniane wodą spływającą z gór oraz ciekawe formacje skalne i strome klify wpadające do oceanu. Na obiad zatrzymamy się w dawnym porcie inkaskim, Puerto Inca. Możliwość orzeźwiającej kąpieli w oceanie i zwiedzania ruin. W trakcie przejazdu do Arequipy pilot przeprowadzi krótka sesje przygotowawcza na dojazd do pierwszego andyjskiego miasta. Na kilometrze 967 opuszczamy Panamerykę i górska drogą asfaltową dojeżdżamy do Arequipa.  Zakwaterowanie w hotelu. Nocleg.
DZIEŃ 5
Arequipa– leży na wysokości 2,378 m n. p .m w otoczeniu gór Cordillera Volcanica, spośród których wyróżnia się idealny stożek wulkanu  Misti (5.835 m n.p.m.) oraz potężny masyw wulkanu o pięciu kraterach, Chanchani (6.075m.n.p.m.). Mieszkańcy Arequipy nazywają ją „Białym Miastem”, gdyż została wybudowana z białego tufu wulkanicznego pochodzącego z wybuchu wulkanu Chachani. Założenie Arequipy datuje się na XVI w. i do dnia dzisiejszego, miasto zachowało klasyczną formę z czasów kolonii hiszpańskiej. Obecnie jest drugim co do wielkości miastem Peru.
Po śniadaniu city tour: zwiedzanie centrum miasta oraz założonego w 1570 roku klasztoru Świętej Katarzyny (Santa Catalina), najważniejszego i największego pomnika religijnego Peru, który do dzisiaj zachował charakterystyczny styl dla XVI i XVII w.  Zwiedzanie Katedry i muzeum sztuki religijnej. Wizyta w muzeum Santuarios Andinos gdzie znajduje sie mumia Juanity. Obiad. Po południu krótka sesja duchowego przygotowania się na wyprawę do Colca. Nocleg.

DZIEŃ 6
Śniadanie. Wycieczka do Kanionu Colca znajdującego się w odległości 165 km na północny-zachód od Arequipy. Droga prowadzi przez tereny Rezerwatu Narodowego Salinas i Aguada Blanca, który został założony w celu ochrony dziko żyjących vicuñii - najszlachetniejszego gatunku wielbłądowatych. Zobaczymy również hodowlę drugiego co do ważności handlowej gatunku tych zwierząt - alpakę i wiele gatunków ptactwa. Przejedziemy przez krater wygasłego wulkanu  Chucura. Najwyższy punkt na tej trasie znajduje się na wysokości 4910 m n p m. Rozrzedzone powietrze i chłód może dawać się we znaki, lecz warto się chwile zatrzymać, gdyż roztaczają się stamtąd  wspaniałe widoki na okolice i otaczające wulkany. W tym miejscu będą przydatne procedury zapobiegania rygorów wysokości andyjskich jakich nauczyliśmy się od naszego pilota. Dojeżdżamy do kanionu Colca w okolicy miejscowości Chivay. Po drugiej stronie góruje wulkan Mismi, z którego lodospadów rodzi się potężna rzeka Amazonka. Zakwaterowanie w hotelu. Kolacja. Możliwość kąpieli w gorących źródłach. Nocleg.

DZIEŃ 7
Wczesna pobudka. Jest to wysiłek, którego nagrodą może być zobaczenie kondora - królewskiego ptaka Andów, w porannym locie przed wyruszeniem na poszukiwanie pokarmu. W tym celu, po śniadaniu wyjeżdżamy do punktu widokowego Cruz del Condor, skąd możemy również podziwiać surowe piękno najgłębszego kanionu na świecie po raz pierwszy zdobytego przez polska ekipę kajakarzy w 1981roku. 
Przejazd do Puno, miasta położonego nad najwyżej leżącym jeziorem żeglownym na świecie Titicaca (3,850 m npm). W czasie przejazdu pilot przeprowadzi sesje praktyczna z pomocą paradygmatów andyjskich a lider grupy odmowi modlitwe. Dojazd do Puno położonego na brzegu Wielkiego Jeziora Titiqaqa, Pakarina (miejsce gdzie rodzi się życie). Zakwaterowanie w hotelu, kolacja i nocleg.

DZIEŃ 8
Wycieczka na pływające wyspy ludu Uros, który podtrzymuje tradycje dawnego zaginionego plemienia, które przed wiekami ucieklo na jezioro by odizolować się od zwaśnionych lokalnych plemion. Wyspy zbudowane są z trzciny totora, rosnącej bujnie w płytkich miejscach. Z tej trzciny mieszkańcy wysp, budują m.in. łodzie zwane  balsas. Trzcina totora, stanowi też jeden z głównych składników ich pożywienia. Wizyta w Katedrze oraz w kościele San Juan Bautista.  Kolacja z folklorem i peruwiańskim przysmakiem...świnka morska.

DZIEŃ 9
Śniadanie. Wycieczka do ruinSillustani, położonych nad jeziorem Umayo. Jest to rozległa dawna nekropolia, na której wyróżniają się okrągłe grobowce w kształcie wież o wysokości od 10 do 14 m., chociaż również występują o przekroju kwadratowym. W języku hiszpańskim te grobowce nazywają się „chulpas” od pierwotnego hasła ajmara chullpa. Swiat andyjski opierał się na organizacji poziomej nie elitarnej. W oparciu o te cechy jedyne dopuszczalne wyróżnienie na pochowanie w tych grobowcach mogła być zasługa zmarłego a nie jego należność do elit, których nie było. Mandatariusz był wybrany, wiec władza nie była dziedziczna jak w organizacjach wertykalnych.  Przejazd do Cusco.
W drodze zwiedzanie ważnych miejsc historycznych takich jak Raqchi (kompleks archeologiczny ze Świątynią Wiracocha). Gdzie pilot w roli Protagonisty (Kaplana) przeprowadzi ceremonialne zwiedzenie kompleksu. Zatrzymamy się także na przełęczy La Raya, znajdującej się  na wysokości 4.350 m n.p.m., gdzie łączą się Kordyliera Wschodnia i Zachodnia, tworząc tzw. węzeł Vilcanota. Zaczyna tam swój bieg rzeka Urubamba, na tym odcinku zwana Vilcanota. Typowy obiad - bufet w miejscowości Sicuani. Postój w  miasteczku Andahuaylillas, gdzie znajduje się piękny kościółek z XVI wieku. Dojazd do historycznej stolicy Państwa Inków Tahuantinsuyo - Cusco (w języku keczua Qosqo  oznacza pępek świata). Nocleg.

DZIEŃ 10
Po sniadaniu  city tour.  Naszą wędrówkę po Cusco rozpoczynamy od zwiedzania centrum miasta: Plaza de Armas, Katedry, Coricancha (Świątyni Słońca). Zgodnie z charakterystyką kultur andyjskich, Inkowie stworzyli plan miasta Cusco w kształcie pumy, którego głową jest imponujący obiekt Sacsayhuaman. Miejsce to, zgodnie z charakterystyką ważnych budowli Inków było wielofunkcyjne, miało więc charakter religijny i administracyjny;  jego majestatyczne rozwiązanie architektoniczne zostalo wykorzystane w celach militarnych w okresie upadku państwa Inków. Na terenach Sacsayhuaman, odbywa się coroczne święto zwane Inti Raymi, które jest jedną z wielu manifestacji wynikającej z procesu synkretyzmu kultury hiszpańskiej i inkaskiej. Inti Raymi odbywa się w dniu 24 czerwca (dzień katolickiego świętego Jana), z udziałem aktorów i setek statystów ubranych w stroje stylizowane na te z czasów świetności Państwa Inków. Zwiedzimy również labirynt i miejsce kultu Quenqo, obiekt militarny i kontroli migracyjnej Puka – Pucara oraz świątynię poświęconą kultowi wody, Tambo Machay, zwaną niesłusznie „Łaźnią Inki” gdyż obrzędy związane z kultem wody nie wiąże się z kąpielą. W tym miejscu pilot przeprowadzi krotka sesje duchowego polaczenia z miastem pumy. Woda tryska z nieskazitelnie czystego źródła  do dziś niezlokalizowanego.
Powrót do miasta Cusco. Obiad. Czas wolny na samodzielny spacer po centrum miasta oraz do pobliskiej dzielnicy San Blas, wizyta w kościele San Blas, spacer po dawnych ulicach takich jak Hatunrumiyoc, gdzie w świetnie zakonserwowanym murze pałacu rzekomego szóstego Inki - Inka Roca znajduje się słynny dwunastokątny kamień. Nocleg.

DZIEŃ 11
Po śniadaniu wycieczka do Świętej Doliny Inków - niepowtarzalnej, pełnej urokliwych krajobrazów doliny, leżącej nad rzeką Willkamaju (Święta Rzeka) obecnie zwaną Urubamba. Wybierzemy się z wizytą do ruin obiektu archeologicznego Pisac w pobliżu miasteczka o tej samej nazwie. Na południowo-wschodnim zboczu góry znajdują się uprawne tarasy, nad którymi wiją się trudne do przebycia ścieżki, tunele wyryte w skale, mury i place. Odwiedzimy ludowe targowisko w Pisac, gdzie do tej pory odbywa się handel wymienny. Obiad. Kontynuujemy przejazd świętą doliną, aż do miasteczka Ollantaytambo, wybudowanego na bazie inkaskich murów, dzięki czemu jest jednym z najlepszych przykładów układu urbanistycznego z czasów Inków. Nad miasteczkiem znajdują się imponujące ruiny o tej samej nazwie. Poznamy różne style budownictwa, od prostych wykorzystywanych przy budowie tarasów rolniczych i konstrukcyjnych do zaawansowanych przeznaczonych tylko do budowy świątyń. Jest trudno uwierzyć, że radzili sobie z ręczną obróbką wielkich monolitów, gdzie każdy z nich jest dziełem sztuki.
Wartość zaginionej technologii niewątpliwie niezmiernie przewyższa wartością wywiedzionego złota do Hiszpanii. W czasach Inków było to ważne miejsce pod względem strategicznym, administracyjnym, a przede wszystkim rolniczym jak o tym oświadczą tarasy doświadczalne, spichlerze i przedstawienia postaci Kaplana Andyjskiego na stoku wzgórza Pinkuylluna. Wiąże się z Ollantaytambo niejedna tajemnica nie rozwiązana.  Zakwaterowanie w hotelu w dolinie. Wieczorem pilot przeprowadzi krótka sesje duchowego przygotowania przed wizyta Machu Picchu. Nocleg.

DZIEŃ 12
Wczesna pobudka. Po śniadaniu udajemy się na dworzec kolejowy i jedziemy pociągiem turystycznym „Expedition”, aż do Aguas Calientes. Zaobserwujemy drastyczna zmianę klimatu i roślinności pomiędzy górami a tak zwaną wysoką dżunglą. Przesiądziemy się do małych autobusów, aby krętą droga wśród bujnej tropikalnej roślinności dotrzeć do ruin tzw. „Zaginionego Miasta Inków”. Miasto Machu Picchu, którego nazwa w języku keczua oznacza Stara Góra, zostało „odkryte”  światu w 1911 roku przez amerykańskiego historyka poszukiwacza przygód Hirama Binghama  dzięki publikacji w prestiżowym National Geografic. Kronikarze hiszpańscy ani słowem nie wspominają o słynnych ruinach. Prawdopodobnie miasto to zostało opuszczone jeszcze przed najazdem Hiszpanów i dzięki temu uchowało się przed ich niszczycielska siłą. Po zwiedzaniu poszczególnych sektorów, świątyń, dzielnic mieszkalnych, kamieniołomu oraz kalendarza słonecznego trzeba koniecznie wspiąć się po niezliczonych kamiennych stopniach, by przy samotnej chatce strażnika podziwiać ruiny w całej ich okazałości, łącznie z widokiem na Huayna Picchu oraz rzekę Urubamba, która opływa kamienne Miasto, wijąc się w głębokim, 400-metrowym kanionie. Obiad. Powrót do Cusco. Nocleg.

DZIEŃ 13
Po śniadaniu przelot do Limy, pożegnalny obiad i wylot z Peru.


Termin 16-27.10.2019
Cena:
15-19 pax: 2,35o.00 USD/ na  osobę
20-29 pax: 2,15o.00 USD/ na  osobę
30-39 pax: 1,95o.00 USD/ na  osobę

Do tej ceny trzeba doliczyć jeszcze bilet lotniczy z Manchesteru do Limy. Cena biletu to około 800 funtów.

1.     CENA ZAWIERA:

1.1     Noclegi w hotelach 4/3*  na bazie pokojów dwuosobowych. Pokoje typu standard. Dopłata do jedynki 450.00 USD
1.2     Śniadania, obiady lub kolacje poza dn. 1 zgodnie z programem bez napojów
1.3     Przejazdy autobusami prywatnymi dla grupy
1.4     Transfery z i na lotniska prywatnie
1.5     Pociąg klasy turystycznej Ollantaytambo/ Aguas Calientes / Ollantaytambo
1.6     Opłaty wstępów  i zwiedzanie obiektów zgodnie z programem
1.7     Obsługa lokalnego wyspecjalizowanego przewodnika z językiem angielskim przy odwiedzanych obiektach
1.8    Pilot-przewodnik w j. polskim w Limie (w opcji bez przewodnika)
2.0   Organizacje Mszy Świętej zgodnie z programem  (wymagane
         wysłanie celebretu),  
2.1   Przelot Cusco-Lima z opłatą lotniskową

2.     CENA NIE ZAWIERA:

2.1  Wyżywienia oprócz ww.
2.2  Wydatków natury osobistej: drinki, alkohole, rozmowy telefoniczne, itp.
2.3  Ubezpieczenia
2.4  Napiwków ok. 50-70 USD
2.5  Odszkodowania w przypadku zgubienia czy zniszczenia bagażu osobistego, walizki itp. 

Kontakt:
Ks. Ryszard Zalewski
Bolton
Tel. : 01204 523563
Mob: 07733227152

INTENCJE TYGODNIA

PORZĄDEK MSZY ŚWIĘTYCH

Polska Msza Święta w Blackburn
BLACKBURN
KAPLICA POLSKI OŚRODEK

44 Preston New Road BB2 6AH

Poniedziałek-Piątek 8.30
Sobota 19.00
Niedziela 19.00
Polska Msza Święta w Blackburn
BLACKBURN
ŚW. ANNY

France Street BB2 1LX

Niedziela 10.00
Polska Msza Święta w Accrington
ACCRINGTON
ŚW. ANNY

10 Cobham Road BB5 2AD

I Niedziela Miesiąca 13.00
Polska Msza Święta w Nelson
NELSON
ŚW. ZBAWICIELA

Bradley Hall Road BB9 8HE

II Niedziela Miesiąca 13.30
IV Niedziela Miesiąca 13.30