2020-08-09, 19. Niedziela zwykła

Mt 14,22-33
Gdy tłum został nasycony, zaraz Jezus przynaglił uczniów, żeby wsiedli do łodzi i wyprzedzili Go na drugi brzeg, zanim odprawi tłumy. Gdy to uczynił, wyszedł sam jeden na górę, aby się modlić. Wieczór zapadł, a On sam tam przebywał. Łódź zaś była już o wiele stadiów oddalona od brzegu, miotana falami, bo wiatr był przeciwny. Lecz o czwartej straży nocnej przyszedł do nich, krocząc po jeziorze. Uczniowie, zobaczywszy Go kroczącego po jeziorze, zlękli się, myśląc, że to zjawa, i ze strachu krzyknęli. Jezus zaraz przemówił do nich: «Odwagi! To Ja jestem, nie bójcie się!» Na to odezwał się Piotr: «Panie, jeśli to Ty jesteś, każ mi przyjść do siebie po wodzie!» A On rzekł: «Przyjdź!» Piotr wyszedł z łodzi i krocząc po wodzie, podszedł do Jezusa. Lecz na widok silnego wiatru uląkł się i gdy zaczął tonąć, krzyknął: «Panie, ratuj mnie!» Jezus natychmiast wyciągnął rękę i chwycił go, mówiąc: «Czemu zwątpiłeś, człowiecze małej wiary?» Gdy wsiedli do łodzi, wiatr się uciszył. Ci zaś, którzy byli w łodzi, upadli przed Nim, mówiąc: «Prawdziwie jesteś Synem Bożym».

Światło nadziei dla świata

Rada Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) oraz Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE), w uzgodnieniu z Sekretariatem Stanu Stolicy Apostolskiej, wystąpiła z inicjatywą - „Światło nadziei dla świata".

Przewodniczący ww. gremiów zwracają się z prośbą o zapalenie świecy w oknach mieszkań i domów w krajach Europejskich, podczas Wigilii Paschalnej, w geście jedności wszystkich katolików, którzy z powodu epidemii koronawirusa nie mogą uczestniczyć w celebracji.

Światło to w szczególny sposób wskazuje na nadzieję, gdyż przywodzi na myśl świecę paschalną - symbol Chrystusa Zmartwychwstałego, dawcy wszelkiego dobra, pokoju i życia.