Polska Parafia Blackburn

N.M.P. KRÓLOWEJ POLSKI

Szczęść Boże!

Poniedziałek 2020-06-01, ŚWIĘTO NMP MATKI KOŚCIOŁA

J 2,1-11
W Kanie Galilejskiej odbywało się wesele i była tam Matka Jezusa. Zaproszono na to wesele także Jezusa i Jego uczniów.
A kiedy zabrakło wina, Matka Jezusa mówi do Niego: „Nie mają już wina”. Jezus Jej odpowiedział: „Czyż to moja lub Twoja sprawa, Niewiasto? Jeszcze nie nadeszła moja godzina”. Wtedy Matka Jego powiedziała do sług: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie”. Stało zaś tam sześć stągwi kamiennych przeznaczonych do żydowskich oczyszczeń, z których każda mogła pomieścić dwie lub trzy miary. Rzekł do nich Jezus: „Napełnijcie stągwie wodą”. I napełnili je aż po brzegi. Potem do nich powiedział: „Zaczerpnijcie teraz i zanieście staroście weselnemu”. Ci zaś zanieśli. A gdy starosta weselny skosztował wody, która stała się winem, i nie wiedział, skąd ono pochodzi, ale słudzy, którzy czerpali wodę, wiedzieli, przywołał pana młodego i powiedział do niego: „Każdy człowiek stawia najpierw dobre wino, a gdy się napiją, wówczas gorsze. Ty zachowałeś dobre wino aż do tej pory”. Taki to początek znaków uczynił Jezus w Kanie Galilejskiej. Objawił swoją chwałę i uwierzyli w Niego Jego uczniowie.

Polska Parafia Blackburn

Wilno - wycieczka śladami wybitnych Polaków

Siostra Halina organizuje wyjazd do Wilna od 21 do 24 października 2019r.

Śladami wybitnych Polaków i znanych postaci historycznych.

Śladami św. siostry Faustyny Kowalskiej i świętych prawosławnych.

Zapisy do 8 lipca u s. Haliny. Przy zapisie wpłata zaliczki 75 euro.

Informacje: s. Halina tel. 077 09 79 96 64.  

 

PLAN WYCIECZKI

1 poniedziałek 21 października  2019 -  Wilno 

Ostra Brama (kaplica Matki Boskiej Ostrobramskiej) - cerkiew św. Ducha (pochowani trzej pierwsi święci prawosławni na Litwie) – klasztor bazylianów(więziony był A. Mickiewicz i inni filomaci i filareci) - ratusz (tu był dyrygentem S. Moniuszko) - dawna dzielnica żydowska - Sanktuarium Miłosierdzia Bożego (znajduje się oryginał obrazu „Jezu, ufam Tobie”).

Spacer ul. Świętojańską, Bernardyńską (miejsca związane z A. Mickiewiczem, J. Słowackim, J.I. Kraszewskim, S. Moniuszką, Cz. Miłoszem) – Uniwersytet Wileński – podwórko Alumnatu - pałac prezydencki (tu mieszkał Napoleon, J. Piłsudski)  – katedra św. Stanisława (nekropolia królów polskich) msza św. w Ostrej Bramie

2 dzień  wtorek 22  października  2019 Kowno – Troki 

Troki(30 km od Wilna). Zamek gotycki na wyspie (rezydencja księcia Witolda i królów polskich z zewnątrz) - zapoznanie się z historią i życiem Karaimów (domy karaimskie, kienessa, degustacja karaimskich pierogów - kibinów) – pałac Tyszkiewiczów w Zatroczu (z zewnątrz) – zakup pamiątek. 

msza św. w kościele Witoldowym w Trokach

degustacja kibinów – 2 kibiny z rosołem – 5 euro

Przyjazd do Kowna, malowniczo rozłożonego w widłach Niemna i Wilii. Ruiny zamku (14 w.) - gotycki kościół św. Jerzego – plac ratuszowy (największy na Litwie) - miejsca związane z pobytem A. Mickiewicza w Kownie – spacer nad Niemnem - Dom Perkunasa (zabytek architektury gotyckiej) - kościół Witolda (najstarsza świątynia Kowna) – pierwsza poczta miasta -  gotycko-barokowa katedra św. Piotra i Pawła – spacer Aleją Wolności.

3 dzień środa    23 października 2019 -  Wilno – zwiedzanie

Zakątek gotycki i pomnik A. Mickiewicza  -- Zarzecze z pięknymi mostkami na Wilence – urokliwe zaułki wileńskie- Muzeum Bursztynu (bezpłatnie) – Muzeum im. A. Mickiewicza -   kościół św. Piotra i Pawła („perła” wileńskiego baroku)  –  cmentarz na Rossie (spoczywa tu wielu wybitnych Polaków)   

Msza św. w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia przed pierwszym obrazem Jezusa Miłosiernego

Bilety wstępu:

 • zamek w Trokach – 8  euro, zniżkowy – 4 euro
 • Muzeum im. A. Mickiewicza – 2 euro
 • Uniwersytet Wileński – 1,5 euro
 • podziemia katedry – 4,5 euro

4 dzień pielgrzymki –czwartek 24 października – powrót do Liverpool

 

Pielgrzymce towarzyszy kapłan i codziennie  zapewnione jest uczestnictwo we Mszy Świętej .

Przewodnik pielgrzymki zastrzega sobie możliwość zmiany kolejności zwiedzania poszczególnych miejsc.

Koszt pielgrzymki 175 euro ( dla grupy co najmniej 15 osób)

Cena obejmuje: 

 • 3 noclegi w pokojach dwuosobowych,
 • 3 śniadania, 
 • 1 obiad w poniedziałek
 • 3 obiadokoloacje ( 1 i 2 danie, deser, kawa lub herbata)
 • Opiekę przewodnika w języku polskim ( 3 dni )
 • Jednodniową pielgrzymkę autokarową Wilno – Troki – Kowno
 • Wyszczególnione wyżej bilety wstępów
 • Dojazd w Wilnie z lotniska do hotelu i z hotelu do lotniska

Cena nie obejmuje:

 • biletu lotniczego ( na dzień dzisiejszy koszt w obie strony  ok .60 funtów)
  • Lot Ryanair z Liverpool  do Wilna 21. 10. 2019 r.  – wylot godz.6.30
  • Lot Rayanair z Wilna do Liverpool 24.10.2019r.  – wylot  godz. 12.05
 • Kosztów dojazdu na lotnisko w Liverpool
 • Ubezpieczenia od wypadków
 • Dopłaty do pokoju jednoosobowego  40 euro

 

Zapisy do 8 lipca u s. Haliny. Przy zapisie wpłata zaliczki 75 euro.

 

INTENCJE TYGODNIA

PORZĄDEK MSZY ŚWIĘTYCH

Polska Msza Święta w Blackburn
BLACKBURN
KAPLICA POLSKI OŚRODEK

44 Preston New Road BB2 6AH

Poniedziałek-Piątek 8.30
Sobota 19.00
Niedziela 19.00
Polska Msza Święta w Blackburn
BLACKBURN
ŚW. ANNY

France Street BB2 1LX

Niedziela 10.00
Polska Msza Święta w Accrington
ACCRINGTON
ŚW. ANNY

10 Cobham Road BB5 2AD

I Niedziela Miesiąca 13.00
Polska Msza Święta w Nelson
NELSON
ŚW. ZBAWICIELA

Bradley Hall Road BB9 8HE

II Niedziela Miesiąca 13.30
IV Niedziela Miesiąca 13.30